Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pravda a lež

1. 11. 2013 8:30:30
Michal Hašek lhal - popíral schůzku s prezidentem. Zdánlivě to je odporný zločin.

A zde mi dovolte krátkou a trochu nadlehčenou glosu.

Pokud někomu slíbím, že o schůzce mluvit nebudu, tak mám dvě volby - porušit dané slovo a na přímý dotaz schůzku potvrdit nebo ji popřít. Na mnoha schůzkách s mnohými lidmi denně jednám a vím, že mnoho věcí říct nemohu, protože jsem vázán mlčenlivostí. Anebo protože bych tím ublížil druhým.

Tam, kde to jde, se snažím říkat vždy pravdu a hlavně nikdy nelhat - a to i dnes - kdy musím popravdě říct, že ne vždy mohu říkat vše, co bych chtěl. Jelikož i té nejškaredší ženě vždy rád řeknu, že jí to sluší, a když někomu smrdí z pusy, tak minimálně o této pravdě nemluvím.

Lhaní má vysloveně záporný nemorální význam, jenže je lež skutečně vždy nemorální? Nic není stoprocentně černobílé a to dokonce ani černobílý film. To není bonmot – z fyzikálního pohledu je bílá shluk mnoha jiných barev a černá je jen tma – tedy barvy, které nevidíme.

Pravdou by měl být nezpochybnitelný fakt - což je nezpochybnitelné, ale tento fakt není nijak kladný ani záporný.

A u každého faktu či lži záleží daleko víc na souvislostech. Když se vás někdo zeptá, jak se máte, a vy popravdě řeknete, že právě dost mizerně, můžete mít stokrát pravdu, ale všichni vás budou mít za blbce. Kohopak zajímá, jak se máte? No jo, ale proč se na to lidé ptají, když je to nezajímá? Inu, je to zdvořilostní klišé, na které se vůbec pravdivě neodpovídá.

Na standardě prezidenta republiky je psáno Pravda vítězí. Což má být zkrácený citát našeho mistra Jana Husa. Vítězí pravda? Je to pravda? To je otázka, protože mistr Jan Hus tou pravdou vůbec nemyslel dokazatelná fakta, ale jen a jen Boha.

Bůh jako pravda se objevuje poprvé v "Třetí knize Ezdráš", což je tzv. apokryfní text - tedy text, který popisuje biblické události, ale nedostal se do oficiálního souboru biblických textů. Třetí kapitola knihy Ezdráš popisuje historku, jak si šel král Darios po hostině zdřímnout. Jeho tři strážci se dohadovali o to, co je na světě nejsilnější. Dohodli se, že každý svůj názor napíše na lístek. První napsal, že je to víno, druhý, že je to král. Třetí, Žid Zorobabel, napsal, že "silnější jsou ženy, ale nade vším vítězí pravda". Když se král probudil, svolal královskou radu a nechal mládence jejich názory obhajovat. Poslední Zorobabel řekl: „Což není veliký ten, který všechno stvořil, veliká pravda a silnější než všechno? A pravda trvá a sílí, žije a prosadí se na věky věků!" Když domluvil, všichni volali: „Veliká je pravda a zvítězí!" Také Zorobael měl na mysli svého Boha Jahveho a myslel to upřímně.

Pokud jde o pravdu jako shodu skutečnosti s realitou, neboli protiklad lži, pak byl Jan Hus daleko větší realista - tvrdil „Kdo mluví pravdu, hlavu si rozbíjí".

Bezesporu úmyslné klamání, které poškozuje druhé, je zavrženíhodnou lží. Ale také není nic pozitivního na důsledné a pravdivé upřímnosti. Sebepravdivější pravda může někdy urážet, může ubližovat.

Najít a hájit tu skutečnou pravdu, která má smysl, je ale celkem jednoduché - říkejte vždy i tu nepříjemnou pravdu, když to má smysl a skutečně to pomůže dobré věci.

Nikdy ji ale nepovyšujte nad člověka. Mnohdy je lépe mlčet než mluvit pravdu a může se stát, že je lépe i lhát. Třeba, když se gestapo zeptá, kam ujeli partyzáni, anebo se vás optá šéf, jak jste s ním spokojení.

Pokud jde o děti, těm je třeba bohužel v současné době vyloženě lhát, že dobro a slušnost se vyplatí, přestože víme, že zloději a podvodníci mají v naší republice navrch, a rozhodně je lépe říct, že se vracíte z práce, než říct pravdu, že jdete z hospody nebo od milenky. Je určitě lépe dát dobrý příklad milosrdnou lží než pravdou dítěti zkazit hodnoty a ideály na celý život.

K pravdě je třeba dospět - nejen fyzicky ale hlavně duševně. Představte si politika, který vám řekne holý fakt - za zlodějiny a krádeže jste v největší míře odpovědní vy - občané a voliči. Drtivá část z vás absolutně přehlížela, jak se tu dvacet let krade a podvádí, jen málokdo z vás se s tím pokoušel aktivně něco dělat. Drželi jste hubu a krok.

Budete volit jeho nebo lháře, co vám řekne: „Vy jste bez viny, tohle udělali jen ti zlí politici?“

Je to tak – někdy tu lež prostě milujeme.

Autor: Tomio Okamura | pátek 1.11.2013 8:30 | karma článku: 46.56 | přečteno: 29093x

Další články blogera

Tomio Okamura

Muslimský teror

Tak jako vždy také poslední muslimský teror v Londýně vyburcoval politiky, aby se předháněli ve slovech soustrasti a lítosti.

14.6.2017 v 13:29 | Karma článku: 43.85 | Přečteno: 4041 | Diskuse

Tomio Okamura

Odvolatelnost politiků

Přestože už stále víc lidí pochybuje o tom, že žijeme v demokracii, stále velmi málo lidí tuší, co to skutečná demokracie doopravdy je.

26.4.2017 v 12:27 | Karma článku: 40.57 | Přečteno: 2120 | Diskuse

Tomio Okamura

Arab může, Trump a Lucie Bílá nesmí

Svět se dnes rozdělil na ty, co stavějí ploty a na ty, co proti nim protestují. Ti, kdo chtějí plot - ať je to Donald nebo Lucie Bílá, jsou v očích mainstreamu odsouzeníhodní zločinci.

29.1.2017 v 14:00 | Karma článku: 49.30 | Přečteno: 38327 | Diskuse

Tomio Okamura

Viníci vraždění v Berlíně jsou i politici a média

Masová vražda v Berlíně nemá jen jednoho viníka. Migrant vraždil proto, že byl muslim a jeho víra mu přikazuje zabíjet nevěřící.

21.12.2016 v 15:32 | Karma článku: 48.00 | Přečteno: 10234 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Pražák

Horňáci a dolňáci

Kdo by neznal ono klasické dělení nás chlapů podle toho, zda jsme víc okouzleni ženskými ňadry nebo klínem.

22.9.2017 v 21:32 | Karma článku: 12.45 | Přečteno: 419 | Diskuse

Klára Tůmová

To bude veselo!

Ne každé vylepšení je opravdu k lepšímu, ne všechno nové přinese ulehčení a pohodlí. Zvlášť když se vyskytne moucha a všechno jde ne úplně dobrým směrem. Jó, tady bude brzy veselo. Ovšem nebudu to já, kdo se pobaví.

22.9.2017 v 21:04 | Karma článku: 6.96 | Přečteno: 186 | Diskuse

Libuse Palkova

Sex je nás-dělá dobře mně i tobě

Povzbuzena úspěchem předchozí soutěže, týkající se názvu jaderné elektrárny, rozhodla jsem se vyhlásit další. O čem bude, snad dostatečně napovídá nadpis, který jsem si vypůjčila z jedné známé písničky.

22.9.2017 v 19:55 | Karma článku: 9.05 | Přečteno: 549 | Diskuse

Jana Slaninová

Hirudoterapie: jak být kruci sexy v plenkových kalhotkách?

"A příště vám dám pijavky na kostrč." Tak. A mám to mít. Aby se nastartovala činnost lymfy a vylepšilo se fungování mého těla co se týče vnitřních ženských orgánů, musím něco vydržet.

22.9.2017 v 19:50 | Karma článku: 10.67 | Přečteno: 230 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Odstřelovací puška Ruger 10/22 – malorážka na kontrolu “demonstrantů”

Izrael, Pásmo Gazy roku 2000 – ulice jsou opět plné demonstrujících. Takzvaná druhá intifáda je v plném proudu. Demonstrujících je stále víc a víc, hrozí násilnosti.

22.9.2017 v 15:38 | Karma článku: 14.81 | Přečteno: 773 | Diskuse
VIP
Počet článků 146 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 80459

Mám moravsko-japonsko-korejský původ (maminka pochází z Bystřice pod Hostýnem ve Zlínském kraji, tatínek z Japonska), žiju více než 35 let v České republice a žil jsem v dětství také necelých 10 let v Japonsku. Jsem zastáncem přímé demokracie, tedy systému přímé odpovědnosti politiků vůči občanům a zároveň větší možnosti přímého zapojení občanů do ovlivňování veřejného dění. Jsem předsedou parlamentního Hnutí Svoboda a Přímá demokracie (SPD) www.spd.cz https://www.facebook.com/hnutispd

https://www.facebook.com/tomio.cz

https://twitter.com/tomio_cz

www.tomio.cz

http://www.japafoods.cz/Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.