Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mýty a pravda o listopadu 89

17. 11. 2014 9:00:00
O listopadu 1989 panují od počátku velké mýty a listopad 89 se stal symbolem něčeho, čím možná ani nebyl. Stal se symbolem přechodu k demokracii, k systému, ve kterém bude vládnout spravedlnost a demokracie. Hlava revoluce Václav Havel tehdy občanům sliboval ekonomické reformy, které rozhodně nepřinesou inflaci a nezaměstnanost, ale naopak skutečné a větší sociální jistoty.

Pokud tedy chceme uctívat listopadový převrat, pak je nutné postavit se pravdě do očí a otevřeně pojmenovat to, co lidé od listopadu očekávali, a rozhlédnout se kolem sebe, jak se jejich očekávání naplnila.

Největší vzyvatelé symbolů listopadu se od skutečných myšlenek listopadu nejen vzdálili, ale mnozí přímo proti nim bojují. Tak jako minulý režim neměl mnoho společného s komunismem, tak dnes současný režim má daleko do skutečné demokracie a zasluhuje stejně radikální reformu.

Veřejnost je obelhávaná, že v demokracii už žijeme. To je největší polistopadový mýtus. Demokracie je systém, v němž je nositelem veškeré moci lid. Držitelem moci v našem státě jsou však stranické elity několika málo vybraných stran. Zákony jsou nastaveny tak, aby omezily konkurenci nových nezávislých stran. Ať už jde o přístup k médiím, k penězům, o volební přepočty či omezující kvorum pro vstup do Sněmovny. Střídání několika stranických klik sebou nese korupci a zneužívání moci, protože tito vyvolení nejsou kontrolovatelní a jsou neodvolatelní.

Největším nepřítelem demokracie jsou elity přisáté na dnešní moc a na veřejné peníze. To, čeho se naši takzvaní "demokratičtí" politici nejvíce děsí, je proto právě demokracie a je výsměch občanům, když dnes slaví přechod k demokracii ti, kdo se demokracii desítky let brání.

Velkou část problémů naší země nevyřeší žádné volby za stávajících nedemokratických pravidel. Je nutné systém změnit a přijmout :

Zákon o obecném referendu bez omezení kvórem a s minimálními omezeními témat,

Zákon, který jasně stanoví hmotnou a trestní odpovědnost politiků,

Přímou volbu a odvolatelnost všech politiků

a do Ústavy výslovně zakotvit právo každého občana na spravedlnost.

Nic není pro náš život podstatnější než spravedlnost. V naší zemi selhává po desítky let spravedlnost, beztrestně se korumpuje, krade, podvádí. Lidé jsou okrádání nejen zločinci, ale dokonce justičními mafiány či “státem posvěcenými” exekutory.

Demokracii nedělá to, že většina přehlasuje menšinu, ale to, že každý se dovolá svých práv.

V naší zemi to je zatím neuskutečnitelný sen. Pokud se kdokoli z politiků chce dovolávat nějakých myšlenek Listopadu 89, pak by nám všem měl pomoci prosadit právo na spravedlnost, a to právo nepromlčitelné.

Ta nepromlčitelnost je důležitá - spravedlnost není nějaký formální proces podle zákona a v zákonných termínech. Spravedlnost je, pakliže se dočkám spravedlivého rozsudku, jestliže soud nehledí jen na zákon, ale na přirozené právo a zdravý rozum a lidskou spravedlnost, a to kdykoli, kdy se o nespravedlnosti dozví.

Viníci největších polistopadových zlodějin jsou dodnes beztrestní, případně amnestovaní, a obyčejné občany státní nespravedlnost nemilosrdně drtí.

Podívejme se, kam jsme se po roce 1989 posunuli. Český exekuční systém, který funguje podle takzvaně demokratických zákonů, likviduje masově lidi.

A možná žádný komunistický aparátčík by si netroufl rozkrást to, co naši kapitalističtí oligarchové. A Ti, kdo kdysi stáli fronty na banány, dnes stojí fronty na práci, protože jejich fabriku kdosi rozkradl za účasti státního aparátu a vrcholných pseudodemokratických politiků.

To není země, v níž kvete právo a spravedlnost.

Jediným řešením je posilování demokracie - tedy rozhodovací a kontrolní moci občanů.

Příkladem nám budiž dva přístupy ke stejnému problému - Východní Ukrajina a Skotsko. V obou zemích velká část občanů na svém historickém území žádála samostatnost.

Britové vypsali refendum, tedy demokratické řešení. Kyjevská vláda poslala tanky a bombardéry.

Ptejme se, jaké principy řešení chceme přijímat - zda diktát elit nebo demokratickou diskuzi a volbu. Je hodně varovné, že jak česká politická scéna, tak evropská politická elita většinově odmítá demokratické principy v momentě, kdy jdou proti zájmům stranické či ekonomické lobby.

To, že u nás diskuse o vadách našeho systému a nedemokracii nevznikla, neznamená, že nezačne. To, že se politici demokracii s osobní vymahatelnou odpovědností brání zuby nehty, a to zprava i zleva, neznamená, že v budoucnu demokracie nezvítězí. Nezbývá než vládnoucím stranickým elitám opakovat, že otázka nestojí zda skutečná přímá demokracie ano či ne - otázka je pouze, kdy k tomu naše politické elity donutíme.

Autor: Tomio Okamura | pondělí 17.11.2014 9:00 | karma článku: 43.63 | přečteno: 7628x

Další články blogera

Tomio Okamura

Muslimský teror

Tak jako vždy také poslední muslimský teror v Londýně vyburcoval politiky, aby se předháněli ve slovech soustrasti a lítosti.

14.6.2017 v 13:29 | Karma článku: 43.85 | Přečteno: 4041 | Diskuse

Tomio Okamura

Odvolatelnost politiků

Přestože už stále víc lidí pochybuje o tom, že žijeme v demokracii, stále velmi málo lidí tuší, co to skutečná demokracie doopravdy je.

26.4.2017 v 12:27 | Karma článku: 40.57 | Přečteno: 2120 | Diskuse

Tomio Okamura

Arab může, Trump a Lucie Bílá nesmí

Svět se dnes rozdělil na ty, co stavějí ploty a na ty, co proti nim protestují. Ti, kdo chtějí plot - ať je to Donald nebo Lucie Bílá, jsou v očích mainstreamu odsouzeníhodní zločinci.

29.1.2017 v 14:00 | Karma článku: 49.30 | Přečteno: 38327 | Diskuse

Tomio Okamura

Viníci vraždění v Berlíně jsou i politici a média

Masová vražda v Berlíně nemá jen jednoho viníka. Migrant vraždil proto, že byl muslim a jeho víra mu přikazuje zabíjet nevěřící.

21.12.2016 v 15:32 | Karma článku: 48.00 | Přečteno: 10234 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Pražák

Horňáci a dolňáci

Kdo by neznal ono klasické dělení nás chlapů podle toho, zda jsme víc okouzleni ženskými ňadry nebo klínem.

22.9.2017 v 21:32 | Karma článku: 12.45 | Přečteno: 419 | Diskuse

Klára Tůmová

To bude veselo!

Ne každé vylepšení je opravdu k lepšímu, ne všechno nové přinese ulehčení a pohodlí. Zvlášť když se vyskytne moucha a všechno jde ne úplně dobrým směrem. Jó, tady bude brzy veselo. Ovšem nebudu to já, kdo se pobaví.

22.9.2017 v 21:04 | Karma článku: 6.89 | Přečteno: 186 | Diskuse

Libuse Palkova

Sex je nás-dělá dobře mně i tobě

Povzbuzena úspěchem předchozí soutěže, týkající se názvu jaderné elektrárny, rozhodla jsem se vyhlásit další. O čem bude, snad dostatečně napovídá nadpis, který jsem si vypůjčila z jedné známé písničky.

22.9.2017 v 19:55 | Karma článku: 9.02 | Přečteno: 549 | Diskuse

Jana Slaninová

Hirudoterapie: jak být kruci sexy v plenkových kalhotkách?

"A příště vám dám pijavky na kostrč." Tak. A mám to mít. Aby se nastartovala činnost lymfy a vylepšilo se fungování mého těla co se týče vnitřních ženských orgánů, musím něco vydržet.

22.9.2017 v 19:50 | Karma článku: 10.64 | Přečteno: 230 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Odstřelovací puška Ruger 10/22 – malorážka na kontrolu “demonstrantů”

Izrael, Pásmo Gazy roku 2000 – ulice jsou opět plné demonstrujících. Takzvaná druhá intifáda je v plném proudu. Demonstrujících je stále víc a víc, hrozí násilnosti.

22.9.2017 v 15:38 | Karma článku: 14.80 | Přečteno: 772 | Diskuse
VIP
Počet článků 146 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 80459

Mám moravsko-japonsko-korejský původ (maminka pochází z Bystřice pod Hostýnem ve Zlínském kraji, tatínek z Japonska), žiju více než 35 let v České republice a žil jsem v dětství také necelých 10 let v Japonsku. Jsem zastáncem přímé demokracie, tedy systému přímé odpovědnosti politiků vůči občanům a zároveň větší možnosti přímého zapojení občanů do ovlivňování veřejného dění. Jsem předsedou parlamentního Hnutí Svoboda a Přímá demokracie (SPD) www.spd.cz https://www.facebook.com/hnutispd

https://www.facebook.com/tomio.cz

https://twitter.com/tomio_cz

www.tomio.cz

http://www.japafoods.cz/Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.