Čtvrtek 2. dubna 2020, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. dubna 2020 Erika

Pražákům je hej. A co venkov?

22. 09. 2011 8:31:00
Pražští politici nyní usilovně bojují o dvě miliardy, kterých by se měli vzdát ve prospěch menších měst a obcí. Projednává se totiž novela zákona o rozpočtovém určení daní, která zásadně ovlivní rozpočty všech menších měst a obcí v naší zemi. I premiér Nečas vyšel včera před demonstrující starosty, aby pražské miliardy obhájil. Podpora pražské ODS je pro něj víc, než podpora správné věci. Víc než slovo dané Petru Gazdíkovi a jeho Hnutí starostů, že rozdíl v daňové dotaci mezi "posledním venkovanem" a Pražákem bude maximálně trojnásobný. No nic, slovo dělá chlapa a na chlapa v premiérském křesle si holt ještě počkáme.

Na co ty milirady?

V prvé řadě si nalejme čistého vína. Naše stověžatá matička Praha už dávno ztratila jakýkoli morální nárok na tak extrémně vysoké příjmy. Pokud Praze budou ony dvě miliardy skutečně chybět, stačí odpustit si naprosto zbytečné cyklostezky, kdy pár set metrů stojí stamiliony, víc než dálnice. Může si odpustit dotace na komerční pseudofarmářské trhy, kde je skutečného farmářského zboží pomálu, může si odpustit extrémně předražené a naprosto zbytečné projekty jako Opencard nebo si může odpustit předražené tunely jako je Blanka. Komu vadil Kaplického blob, ať se dnes jde podívat na zdevastovanou Letnou s torzem šestiproudovky a "matkou" tunelů za 90 miliard. Vize budoucího betonovo-asfaltového megamonstra je určitě příjemná. Minimálně pro všechny po lobotomii mozku. Obyvatelé Letné jsou zděšení. Tahle varianta byla o několik desítek miliard dražší než navrhovaný velký obchvat Prahy. I proto dostala dražší verze přednost - každá miliarda z veřejného rozpočtu navíc je dobrá. Pro stavební firmy, lobbisty i magistrátní politiky a úředníky. Praha je krásné město, je pro nás opravdu stověžatou matičkou. Jenže pokud Praha chce další rozvoj nesmí zapomínat na regiony.

Praha by měla regiony podporovat

Když jsme připravovali pro Prahu návrh koncepce pro cestovní ruch, tak jeden z hlavních námi navrhovaných bodů byla podpora venkova a regionálních měst. Praha by neměla žít na jejich úkor, ale naopak regiony posilovat. Má v nich totiž své zázemí. Vidím to jasně ve své branži - v turistice. Většina lidí přijede do Prahy a tím pro ně návštěva ČR končí. Malá část ještě projede třeba Český Krumlov nebo Karlovy Vary. To je strašně málo na to, jak velkou, pestrou a krásnou máme zem. Tím, že nemáme dostatečně atraktivní a přístupné regiony, trpí i Praha. Většina turistů, kteří přiletí na návštěvu Olomouce, Zlína nebo Ostravy stejně přistává v Praze. Odtud vyjíždí a sem se vrací. Je v bytostném zájmu Prahy posilovat ostatní kraje Čech, Moravy a Slezska, s nimi poroste i její nepostradatelnost. Snížit současnou nemorální diskriminaci regionů je tedy nejen spravedlivé, ale nakonec i ekonomicky výhodné.

Kolik daní platí Praha?

Usmívám se argumentu, že 45% daní se vybere v Praze. Jistě - mají tu sídlo desetitisíce firem. Zčásti proto, že v Praze hrozí statisticky násobně menší riziko finanční kontroly. Zčásti je to přirozené firemní centrum. Jinak tyto firmy podnikají, pracují a vydělávají mimo Prahu. Koneckonců týká se to i mojí cestovní kanceláře, která se zabývá dovozem zahraničních turistů k nám. Finanční kontroly na mne díky „laskavým“ anonymům starostlivých spoluobčanů sice nezapomínají, ale pokud jde o výdělky, ty tvoříme i v regionech kam vozíme turisty. Daním ovšem v Praze. Takový ČEZ tvoří drtivou část zisku mimo Prahu, ale taky daní v Praze, nikoli tam kde zisky vytváří. Je to fér? Takže ano, 45 procent daní se v Praze odevzdává, ale jejich základ se tu rozhodně v takové výši nevytváří. Naopak - o tuhle část příjmů jsou vlastně města a obce připraveny. Slyšel jsem argument, že obyvatelé Prahy mají větší výdaje, proto potřebují větší dotace. No, tomu bych se taky zasmál. V prvé řadě drtivá většina obchodů tu má spíš nižší nebo stejné ceny než jsou v regionech, při daleko větším výběru. Akce pro děti i dospělé, kultura tu je často zadarmo – předevčírem zrovna byl nějaký rockový koncert zdarma na "Kulaťáku" v pražských Dejvicích. Letos několikátý a jistě ne poslední. Tohle asi někde v Hradišti tak často není. Taky tu máme dotované farmářské trhy se španělským česnekem. Jejich "výhodou" je, že si tu můžeme koupit zboží z běžných obchodů, ale o polovinu dražší.

Pražáci jsou z Moravy

Velká část Pražáků, které znám, jsou ponejvíc z Moravy a část z českých krajů. Nebo odtud jsou jejich rodiče. Potkat čistokrevného Pražáka je vlastně rarita. Co se s těmi lidmi děje, že příchodem do Prahy vypnou paměť, a jsou z nich velkoměšťané, nevím. Já pocházím po mamince ze Zlínského kraje, nikdy na to nezapomínám a jsem na to hrdý. Navíc historicky nejsme jedna, ale tři země - Čechy, Morava, Slezsko, kdy každá z těchto zemí měla své historické centrum. Zemské zřízení zrušili až komunisté a je s podivem, že dnes se k němu politici nechtějí vrátit. Samosprávnost - daňová, ekonomická i politická těchto tří zemí by obrousila debaty a rostoucí nevoli vůči "Cajzlům a Pražákům". Pražáci by opět vydělali - Moraváci by nadávali na Brňáky, Slezané na Ostravu.

Ať budeme nadávat na kohokoli - což určitě budeme, bylo by fajn, kdyby těch oprávněných důvodů bylo stále míň a míň. Stačí málo - neohlížet se na krátkodeché zájmy a myslet ne v kontextu volebního kongresu ODS, nebo Prahy, ale celé země a všech jejích obyvatel.

Autor: Tomio Okamura | čtvrtek 22.9.2011 8:31 | karma článku: 46.56 | přečteno: 125131x

Další články blogera

Tomio Okamura

Šťastný nový rok

Vážení spoluobčané, přeji Vám všem šťastný nový rok, přeji Vám všem dobrou náladu a přeji Vám a nám všem co nejvíce tolerance a to nejen k rozdílným názorům, přáním a činům, ale také toleranci k lidským chybám.

1.1.2020 v 8:00 | Karma článku: 38.08 | Přečteno: 1307 | Diskuse

Tomio Okamura

Nová totalita

Španělsko, Venezuela, Ukrajina. Co tyto události spojuje? Naprostá ignorace demokracie a podpora totalitního stylu autokratické vlády.

27.2.2019 v 16:34 | Karma článku: 45.16 | Přečteno: 4370 | Diskuse

Tomio Okamura

Boj o ropu

České vláda dnes po vzoru některých zemí EU uznala předáka opozice Juana Guaidóa úřadujícím prezidentem Venezuely, přestože tato země má svého legitimně a demokraticky zvoleného prezidenta Nicoláse Madura.

4.2.2019 v 17:03 | Karma článku: 44.67 | Přečteno: 7198 | Diskuse

Tomio Okamura

Budoucnost ekonomiky 21. století

Klíčem k řešení ekonomických problémů je v prvé řadě zdravý selský rozum. Ekonomové a politici v celé Evropě předpovídají, že v důsledku automatizace seberou roboti lidem miliony pracovních míst.

25.6.2018 v 14:53 | Karma článku: 36.49 | Přečteno: 1329 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Pavla Kolářová

Nechoď do práce v pyžamu!

Už je to tři týdny, co jsem nevystrčila paty z domu kromě nutných pochůzek či krátkých špacírů. Do práce ale musím denně tak jako tak. Rozdíl je ten, že místo nažehlené blůzy si vezmu tepláky, triko, někdy i pyžamo a s mejkapem...

1.4.2020 v 20:14 | Karma článku: 16.07 | Přečteno: 370 | Diskuse

Pavel Hewlit

Děkuji panu Ká za gumu (dávejte pozor, kam nastupujete)

Zatímco řidiči autobusů jsou před viry chráněni od prvních dnů karantény zavřenými předními dveřmi a páskami omezující vstup klientů, řidiči tramvají museli čekat.

1.4.2020 v 19:45 | Karma článku: 23.92 | Přečteno: 536 | Diskuse

Zuzana Zajícová

Není zas tak špatný být v izolaci, jsem na to připravená

Mám to jednodušší; jsem totiž půl roku na útěku a na samotu jsem si nejen zvykla, samotu jsem před půl rokem cíleně zvolila.

1.4.2020 v 15:53 | Karma článku: 28.30 | Přečteno: 642 | Diskuse

Marek Valiček

Gayové v nouzi - "Shopping" (minisérie)

V našem oblíbeném Lidlu jsem si připadal jako na maškarním plese. Benátský karneval se letos nekonal, ale i tak je všude možně zahlédnout lidi se "škraboškami" a v Lidlu i jinde navíc s dlaněma v igelitovejch pytlíkách...

1.4.2020 v 13:03 | Karma článku: 24.98 | Přečteno: 803 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Když podáte knihovnici pomocnou ruku, někdy ji rozesmějete

Určitě podobné situace znáte taky. Nejste vyučený truhlář, ale chcete být užitečný, tak při prosbě o podání rašple ochotně přiskočíte a řemeslníkovi podáte... dláto.

1.4.2020 v 11:19 | Karma článku: 27.14 | Přečteno: 624 | Diskuse
VIP
Počet článků 157 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 75114

Mám moravsko-japonsko-korejský původ (maminka pochází z Bystřice pod Hostýnem ve Zlínském kraji, tatínek z Japonska), žiju více než 35 let v České republice a žil jsem v dětství také necelých 10 let v Japonsku. Jsem zastáncem přímé demokracie, tedy systému přímé odpovědnosti politiků vůči občanům a zároveň větší možnosti přímého zapojení občanů do ovlivňování veřejného dění. Jsem předsedou parlamentního Hnutí Svoboda a Přímá demokracie (SPD) www.spd.cz https://www.facebook.com/hnutispd

https://www.facebook.com/tomio.cz

https://twitter.com/tomio_cz

www.tomio.cz

http://www.japafoods.cz/

Najdete na iDNES.cz