Sobota 18. ledna 2020, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. ledna 2020 Vladislav

Jen šílení lidé, co myslí, že změní svět, ho změní

7. 10. 2011 10:01:02
Byly časy, kdy jistý Ford byl směšný svou představou, že by ulicemi mohl lidi vozit vůz bez koní. Jiný pomatenec George Eastman (Kodak) si vzal do hlavy, že fotografovat může každý - stačí jen zmáčknout spoušť. No, v čase kdy se fotilo na postříbřené skleněné desky to byl skutečně očividný nesmysl. To, že jejich sen je dnes skutečností, je dané hlavně tím, že na svém snu pracovali bez ohledu na posměch okolí, bez ohledu tvrzení autorit, že jejich nápady jsou pro blázny. Angličtí a francouzští akademici se tradičně rádi neměli - ale jako seriozní vědci se shodli na jednom - letadlo těžší než vzduch je vědecky prokazatelný nesmysl. Traian Vuiu a další naštěstí na "vědu" nedali a letadla postavili. Včera zemřel Steve Jobs, člověk který posunul lidstvo o neuvěřitelný kus. Jobsova práce změnila tvář celé planety víc, než většina z největších vědců před ním. Pochybujete-li, pak připomenu, že právě to, že sedíte u počítače a z internetu čtete tento blog je právě jeden z hmatatelných výsledků Jobsovy práce. (Našli bychom i ošklivější příklady - to když jsme před lety v přímém přenosu sledovali válku v Iráku díky prvním mobilním střižnám v Powerboocích Apple Macintosh).

Naší malosti navzdory

Čas uplynul. Letadla létají, foťáky fotí a auta jezdí. Lidé se ale nezměnili. Stále drtivá většina netuší, jaké možnosti otevírá naše fantazie. Ale stále se bohudík taky rodí lidé, kteří nás posouvají kupředu. Nám, naší malosti navzdory. Když v polovině sedmdesátých let minulého století Steve Jobs s kamarády postavil první použitelný osobní počítač na světě ze dřeva a v garáži rodičů, nikdo to nebral jako přelomový fakt. Šéfové tehdejšího počítačového gigantu IBM se smáli - k čemu, vy blázni, by byl lidem doma kompjůtr? Kde je dnes IBM a kde je Apple? Jobs přinesl lidstvu do obýváku a kanceláře nejen počítač, iPhone nebo Ipad, ale hlavně jednoduchost (Microsoftu navzdory). Přinesl myš a grafický operační systém. Do světa techniky přinesl intuitivní jednoduchost, uživatelskou přívětivost a krásu. Ať už používáte jakýkoli operační systém vězte, že to je ve své podstatě dílo Jobse. Ať už originál nebo kopie. Ostatně příštích pár let budou také třeba všechny "chytré telefony" buď Jobsovy originály nebo více či méně zdařilé kopie. To, co povýšilo Jobsův talent na genialitu, byla extrémní pracovitost a pracovní poctivost: „Když jste truhlář a vytváříte krásnou skříň se zásuvkami, nepoužijete pro zadní část ani kousek překližky, i když bude natočena ke zdi a nikdo ji neuvidí. Vy o ní ale vědět budete, a tak použijete pro zadní část krásný kus dřeva. Abyste mohli v noci v klidu spát, musí být váš výrobek estetický a kvalitní každým coulem."

Pěstujme si svoje vizionáře

Naše země čas od času své vizionáře a úspěšné tvůrce měla. Patřili k nim třeba pracovitý a poctivý Baťa, Emil Škoda, vizionář a český Edison František Křižík, Václavové Laurin a Klement a další. Mezi vizionáře nepočítejme jen podnikatele a vynálezce - i Jan Amos Komenský byl ve svém století šílencem, když chtěl učit děti po dobrém, pozitivní motivací, příklady a hrou. Když v čase třicetileté války spřádal vize všeobecné vzdělanosti a kulturnosti nové generace. Ti všichni zmínění byli velcí muži. Ti všichni zemřeli stejně, jako včera Steve Jobs. Je to ztráta pro nás všechny - protože každý den života takového vizionáře znamená kus pokroku pro celou planetu. Lidstvo potřebuje lidi obyčejné, pracovité, pečlivé a stejně tak potřebuje i lidi svým způsobem šílené, kteří nám, "obyčejné pracující mase", otevírají dveře do nových dimenzí. Každý z nás máme dnes a denně šanci alespoň maličko zemi posunout dál. Slušností a poctivou prací. Nebo tím, že nebudeme druhým schopnějším házet klacky pod nohy. Že na odpovědná místa nebudeme vybírat kamarády, ale ty skutečně nejlepší. Že budeme na svých postech vybírat řešení nejlepší pro zemi a nikoli pro naši kapsu.

Nedrancovat, společně zvelebovat

Většina velkých věcí se prosadila lidstvu navzdory. Představme si proto, jak bychom se měli, kdybychom si navzájem neházeli klacky pod nohy, ale vzájemně se podporovali? Kdybychom zemi nedrancovali, nerozkrádali, neničili, ale společně zvelebovali? Steve Jobs měl možná ve své práci jednu výhodu, vědomí neodvratné smrti: „Vědomí blížící se smrti je ta nejdůležitější věc, která mi pomáhá činit závažná životní rozhodnutí. Téměř všechno totiž - všechno to očekávání okolí, všechna pýcha, všechny obavy z ostudy či neúspěchu - na tyhle věci zkrátka tváří v tvář smrti zapomenete a soustředíte se jen na to důležité. Když víte, že brzy zemřete, vyléčí vás to z pocitu, že můžete něco ztratit. Už nemáte nic. Není důvod nejít za svým srdcem."

Není důvodu nejít za svým srdcem - není důvodu nedělat to, co umím nejlépe, co nelépe a nejpoctivěji. Není důvod krást nebo podvádět v čemkoli a jakkoli - protože do hrobu si nic nevezmete. To, co po vás zůstane je jen vaše práce a vzpomínka na vás v ostatních lidech.

A proto: "Na šílence. Na ztracené existence. Na rebely. Na buřiče. Na kulaté kolíky v hranatých dírách, na ty, kteří vidí věci odlišně, nedrží se pravidel a nesmíří se statem quo. Můžete je citovat, nesouhlasit s nimi, vynášet je do nebes, očerňovat je. Jedinou věcí, kterou nemůžete, je ignorovat je, protože oni věci mění. Posunují lidskou rasu dopředu. A i když je někdo vidí jako šílence, my vidíme génie. Protože lidé, kteří jsou dost šílení na to, aby si mysleli, že mohou změnit svět, jsou ti, kteří ho změní."

Autor: Tomio Okamura | pátek 7.10.2011 10:01 | karma článku: 48.27 | přečteno: 139092x

Další články blogera

Tomio Okamura

Šťastný nový rok

Vážení spoluobčané, přeji Vám všem šťastný nový rok, přeji Vám všem dobrou náladu a přeji Vám a nám všem co nejvíce tolerance a to nejen k rozdílným názorům, přáním a činům, ale také toleranci k lidským chybám.

1.1.2020 v 8:00 | Karma článku: 38.07 | Přečteno: 1284 | Diskuse

Tomio Okamura

Nová totalita

Španělsko, Venezuela, Ukrajina. Co tyto události spojuje? Naprostá ignorace demokracie a podpora totalitního stylu autokratické vlády.

27.2.2019 v 16:34 | Karma článku: 45.16 | Přečteno: 4342 | Diskuse

Tomio Okamura

Boj o ropu

České vláda dnes po vzoru některých zemí EU uznala předáka opozice Juana Guaidóa úřadujícím prezidentem Venezuely, přestože tato země má svého legitimně a demokraticky zvoleného prezidenta Nicoláse Madura.

4.2.2019 v 17:03 | Karma článku: 44.66 | Přečteno: 7189 | Diskuse

Tomio Okamura

Budoucnost ekonomiky 21. století

Klíčem k řešení ekonomických problémů je v prvé řadě zdravý selský rozum. Ekonomové a politici v celé Evropě předpovídají, že v důsledku automatizace seberou roboti lidem miliony pracovních míst.

25.6.2018 v 14:53 | Karma článku: 36.49 | Přečteno: 1320 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Tichý(Bnj)

Stát se chová podobně jako guru Jára

Menšiny mají všelijaká práva a žádné povinnosti. Většina má jedinou povinnost: to vše platit. A pak ještě dvě: držet hubu a krok, resp. nadšeně souhlasit s tím, co je předžvýkáno médii hlavního proudu.

18.1.2020 v 18:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 16 | Diskuse

Karel Ábelovský

Vyznání ... vím, že nic nevím II. (opakuji si stále dokola)

... je příliš mnoho všeho, a nejen slov ... snad jen pochopení a občas i soudnosti se nám jaksi nedostává; a zdá se, že jsme-li na rozcestí, mnohdy prostě jen nevíme jak dál. A ani Bůh s námi nehraje čistou a férovou hru ...

18.1.2020 v 14:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Jezte hodně dravě

Nedivím se, když na návštěvě u babičky raději než po kolečku cukety, sáhnete po čerstvém štrúdlu a libujete si, že možná nebudete žít tak dlouho, ale za to radostněji.

18.1.2020 v 10:30 | Karma článku: 18.38 | Přečteno: 398 | Diskuse

Martin Faltýn

Sorry jako

Taky se vaše ratolesti dívají na animované filmy? Kromě toho, že je v nich spousta násilí, obsahují ještě jednu velmi nebezpečnou věc. Je plíživá, výchovná, a její nebezpečí si ani neuvědomujeme. Tím hůř.

18.1.2020 v 10:23 | Karma článku: 20.33 | Přečteno: 519 | Diskuse

Lukáš Burget

Imámova žena je muž!

Na úskalí náboženského zahalování upozornil kuriózní případ: Hned dvojnásobnou obětí svého omylu se stal imám Mohammed Mutumba z Ugandy.

17.1.2020 v 16:30 | Karma článku: 27.19 | Přečteno: 683 | Diskuse
VIP
Počet článků 157 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 75112

Mám moravsko-japonsko-korejský původ (maminka pochází z Bystřice pod Hostýnem ve Zlínském kraji, tatínek z Japonska), žiju více než 35 let v České republice a žil jsem v dětství také necelých 10 let v Japonsku. Jsem zastáncem přímé demokracie, tedy systému přímé odpovědnosti politiků vůči občanům a zároveň větší možnosti přímého zapojení občanů do ovlivňování veřejného dění. Jsem předsedou parlamentního Hnutí Svoboda a Přímá demokracie (SPD) www.spd.cz https://www.facebook.com/hnutispd

https://www.facebook.com/tomio.cz

https://twitter.com/tomio_cz

www.tomio.cz

http://www.japafoods.cz/

Najdete na iDNES.cz