Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podivné vládní dilema: Poldu nebo deci vína?

14. 03. 2012 8:30:00
Stát bude hromadně propouštět a snad téměř každý člověk si řekne - to je dost, třeba se zbavíme zbytečné byrokracie. Až 24 tisíc lidí má přijít o práci v rámci úspor. Zatím jediné konkrétní, co víme, je, že propuštěno má být až 3,5 tisíc policistů. Jejich vyhazovem ušetří stát necelé 2 miliardy korun. Zveřejnit tohle číslo byl nešťastný začátek. Ukazuje ne snahu šetřit, ale zmatek a nekoncepčnost.

Zdražení vína je nepředstavitelné

Je to pár týdnů, co vláda potopila návrh na zdanění vína. Jeho zdaněním by vydělala 2 miliardy korun. Ano, otázka dne zněla - buď bude láhev vína dražší o nějakých 7 korun anebo propustíme 3500 policistů na dlažbu. Odpověď byla jasná. Pro spravedlnost, danit víno se nelíbilo ani mnohým opozičním poslancům. Ostatně návrh pana ministra financí byl určitě symbolický - předem věděl, že návrh nemůže sněmovnou projít. Jenže ani pokus udělat dobrý dojem a prokázat dobrou vůli najít zdroje mimo škrty chudým nevyšel. Odhalil totiž pozoruhodné myšlenkové obraty a hodnoty poslanců a ministrů.

Na dotaz České televize odpověděl přítel Petr Gazdík (TOP09) doslova: "Nedovedu si představit, že by jihomoravští vinaři byli zdanění a dovozová vína by nebyli zdaněni". Milý Petře, sdílím tvé nadšení pro moravská vína - vím však určitě, že když zdaníme víno, pak daň musí už z principu platit pro všechny stejně. Tzn. že o těch 7 korun by zdražila flaška nebo krabice z dovozu stejně jako české a moravské víno. U láhve za sto padesát to ani nepoznáš. Horší je to s krabicákem za 16 kaček. A pokud máš strach o malé vinaře - nikdo nebrání jim dát sníženou sazbu tak, jako ji mají malé pivovary. Donedávna byli výrobci do 1000 litrů ročně od daně osvobození - vlastně netuším, kdy zdanění vína ze zákona zmizelo. Proč a pro koho?

Ministr Karel Schwarzenberg rovnou upřímně prohlásil, že je "velký chlastač vina... a tak je proti. " (záznam má ČT). Myslím, že tenhle bonmot pan ministr řekl jen tak - stěží by miliardáři mohlo vadit pár korun na láhvi navíc. Důchodci, rodiny s dětmi, nezaměstnaní budou tak jako tak platit víc a o mnoho korun na daleko podstatnějších věcech než je alkohol a to kvůli dosavadní politice vlád. A tady je přece jádro pudla, proč vláda ztrácí důvěru, proč se všichni děsí jejich reforem. Jeden tu něco navrhne a druhý to zamítne, aniž by se pokusil o řádné, důvodné argumenty.

Otázka, jestli zdanit víno, je principiální - stát zdaňuje spotřební daní tvrdý alkohol, líh a spotřební daní z obilí tj. z extraktu původní mladiny trestá i pivovarníky. Jen víno není zdaněno ani korunou. Navzdory příchylnosti k vinařské Moravě musím říct, že pokud má tato země skutečně světový potenciál hrát někde první ligu, pak je to pivovarství. Včetně moravského - jedenáctka od Janáčka je chuťově o třídu bohatší, lepší než drtivá většina velkotovárních piv. Už dnes je pro stát pivovarství výnosný segment - a to bez toho, aby pivovarské stát podporoval. Nelobbuji za to, aby pivovarští měli výhody - většina z nich dnes slušně prosperuje. O svou prosperitu se s námi ale dělí, a to ve stále větší míře. Myslím, že stejně tak i vinaři - velké firmy, co chrlí desetitisíce litrů vína ročně, nepotřebují zvláštní ochranu. A nikdo mi nevyprávějte o jižní Moravě - i moravský vinař se už naučil nakupovat levné hrozny nebo dokonce víno v zahraničí a prodávat v Čechách jako echt moravské. České a moravské pivovarství není jen pivo - je to taky moravský slad, chmel, technologie a strojírenské celky.

Stojí ti policajti za to?

Zaslechl jsem z mnoha úst slova, že policistů máme hodně. Jak kde. Srovnání se zahraničím nejsou možná - navzdory tomu, že je stále někdo vytahuje. Mnohé složky, které u nás spadají pod policii, jsou v jiných státech naprosto mimo celostátní či federální policii. A nejsou tak ve statistice policistů. Nevím, zda v nějakém kraji si někdy někdo postěžoval na přemíru policistů. A je taky jasné, že v okresním švýcarském, norském nebo finském městě možná stačí jeden ponocný s troubou u pasu. V mnohém českém městě chybí naopak specializovaná jednotka. I Praha a Středočeský kraj bojují s nedostatkem lidí. To není vina jen policie, ale je to fakt. Nechybí jen policisté na ulicích - chybí dobří odborníci ve specializovaných útvarech. Hospodářská kriminálka, finanční a protikorupční policie, odborníci na sofistikovaný organizovaný zločin. Tady všude zoufale chybí pracovití talentovaní lidé.

To, že tyhle útvary už dvacet let po volbách reorganizuje, ruší a přeskupuje téměř každý ministr vnitra, nebude náhoda. Stávající neschopnost policie řešit nejzávažnější zlodějny je zřejmě vytoužený výsledek snahy mnoha politiků. Když pojedete kolem kterékoli rozpadlé fabriky, můžete vsadit boty, že s největší pravděpodobností tu jde o další zločin, o další případ rozkrádání. Po velké národní privatizaci.

Právě teď jsme v souvislosti s případem hrozícího zboření objektů tábora a fabriky Oskara Schindlera u Svitav znovu narazili na dílo podvodných skupin, které zničily, vykradly a vytunelovaly řadu fungujících fabrik v Čechách a na Moravě. Dodnes nikdo nesedí - přitom prokazatelně stamiliony až miliardy jsou v prachu, lidé na dlažbě, továrny v demolici. I pětinásobek policistů specializovaných na ekonomiku by se tu "uživil". Ti stávající desetitisíce stran spisů nezvládají.

Když řadový občan řekne raději než ty poldy decku vína navíc zdarma, pochopím to. Když to ale řekne politik spoluodpovědný za současnost a budoucnost téhle země, rozčílí to. Není tu od toho, aby spláchl levnějším vínem žal nad rozkradenou zemí, ale aby tomu začal čelit. A to nejlépe ihned. A pokud možno za střízliva.

Autor: Tomio Okamura | středa 14.3.2012 8:30 | karma článku: 48.64 | přečteno: 136271x

Další články blogera

Tomio Okamura

Europarlament porušuje Úmluvy OSN

V debatě o kvótách nezazněla jedna zásadní věc. Rozhodnutí Evropského parlamentu o kvótách odporuje "Úmluvě o právním postavení uprchlíků”, kterou přijaly všechny členské země OSN.

6.11.2017 v 9:00 | Karma článku: 39.76 | Přečteno: 2227 | Diskuse

Tomio Okamura

Muslimský teror

Tak jako vždy také poslední muslimský teror v Londýně vyburcoval politiky, aby se předháněli ve slovech soustrasti a lítosti.

14.6.2017 v 13:29 | Karma článku: 44.13 | Přečteno: 4641 | Diskuse

Tomio Okamura

Odvolatelnost politiků

Přestože už stále víc lidí pochybuje o tom, že žijeme v demokracii, stále velmi málo lidí tuší, co to skutečná demokracie doopravdy je.

26.4.2017 v 12:27 | Karma článku: 40.81 | Přečteno: 2318 | Diskuse

Tomio Okamura

Arab může, Trump a Lucie Bílá nesmí

Svět se dnes rozdělil na ty, co stavějí ploty a na ty, co proti nim protestují. Ti, kdo chtějí plot - ať je to Donald nebo Lucie Bílá, jsou v očích mainstreamu odsouzeníhodní zločinci.

29.1.2017 v 14:00 | Karma článku: 49.31 | Přečteno: 38893 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Jídlo a jazykověda

Nežijeme abychom jedli, ale jíme, abychom žili, říká známé přísloví. V češtině najdete mnoho obratů rčení a přirovnání, která se jídla a poživatin nějak týkají, i když nejde právě o proces stravování.

18.11.2017 v 20:36 | Karma článku: 14.06 | Přečteno: 611 | Diskuse

Jana Slaninová

Zeman, Babiš, Bartoš a ti další, jsou osvícení!

A fakt nekecám. Už tolik času to mám možnost pozorovat. A to aniž bych o to zrovinka nějak stála. Mám i důkazy!

18.11.2017 v 17:40 | Karma článku: 12.92 | Přečteno: 531 | Diskuse

Lubomír Vít

Je křesťanství jenom pohádka?

To do nás vtloukali komunisté. Ve škole nás učili, že náboženství vzniklo aby ovládalo masy. Dokonce byla písnička, poručíme větru dešti,kdy má pršet a kdy vát.

18.11.2017 v 16:31 | Karma článku: 17.46 | Přečteno: 368 |

Mirka Švarcová

Mí prarodiče jsou pašáci!

Procházím se po domě, je ve mně malá dušička, je mi úzko. V tom domě jsem strávila celé svoje dětství. Krásné dětství. S babi a dědou v líbánkách i hádkách, ale vždy s nimi byla ve finále velká legrace.

18.11.2017 v 15:37 | Karma článku: 24.64 | Přečteno: 549 | Diskuse

Pavel Vrba

Horor, co povstal z mlžného oparu.

K tomu, když si ještě pomyslím, že k tomu došlo vlastně díky mé vlastní iniciativě. Ach jo. Na druhou stranu, zase kdyby k tomu nedošlo, neuvědomil bych si, jaké existuje propojení mezi jízdou autem v mlze, úklidem a nákupem.

18.11.2017 v 14:15 | Karma článku: 10.67 | Přečteno: 233 | Diskuse
VIP
Počet článků 147 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 79959

Mám moravsko-japonsko-korejský původ (maminka pochází z Bystřice pod Hostýnem ve Zlínském kraji, tatínek z Japonska), žiju více než 35 let v České republice a žil jsem v dětství také necelých 10 let v Japonsku. Jsem zastáncem přímé demokracie, tedy systému přímé odpovědnosti politiků vůči občanům a zároveň větší možnosti přímého zapojení občanů do ovlivňování veřejného dění. Jsem předsedou parlamentního Hnutí Svoboda a Přímá demokracie (SPD) www.spd.cz https://www.facebook.com/hnutispd

https://www.facebook.com/tomio.cz

https://twitter.com/tomio_cz

www.tomio.cz

http://www.japafoods.cz/Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.