Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České rádio Jerevan - z Okamury je lidovec

29. 10. 2012 15:04:54
Píšou a volají mi naštvaní lidé – zradils, Tomio, ty ses dal k lidovcům, vzdal ses nestranictví, kvůli kterému jsme tě volili. A já zírám a ptám se kdy? Pravda - pobouřená veřejnost je částečně zmatená právem. Média totiž napsala, že jsem vstoupil do senátního klubu KDU- ČSL.

Všechno je ovšem jinak

V prvé řadě je to tak, že v rámci Senátu vznikl klub 6 (slovy šesti) nezávislých senátorů a 4 členů KDU- ČSL. Tento klub není klubem KDU- ČSL a ani se tak nejmenuje, ale společným klubem členů KDU- ČSL a nezávislých, kteří prostě nezávislými zůstali a zůstanou. Navíc mi nepřipadne, že by současná KDU - ČSL byla nějakou zavrženíhodnou stranou. Naopak, kdysi ji opustily nejzprofanovanější a nejpodezřelejší postavy a založily si novou stranu. Tím, že opustily tehdy se potápějící loď naopak lidovce velmi očistily - od největších kariéristů a gaunerů. Kéž by takovou masovou očistu zažily i ostatní strany. Pochopitelně další členové našeho klubu - třebas Eliška Wagnerová - jsou velmi renomované osobnosti s velkou osobní autoritou.

Proč vůbec klub?

Členství v klubu mi nepřinese zdánlivě žádné výhody - dokonce jako skutečně nezávislý solitér bych mohl lépe propagovat svou morální integritu a sbírat opoziční popularitu pro případné prezidentské volby. A samozřejmě teprve po volbách se případně vykutáleně někam přifařit. Ale v Senátu nejsem od toho, abych si hrál 6 let na solitéra. Naopak. Jako hlavní svou výhodu jsem před volbami deklaroval, že moje šance prosadit některé zákony je vyšší než šance anonymního stranického kandidáta. A to proto, že jsem ochotný a schopný komunikovat s poslanci a senátory všech stran a uskupení. Samozřejmě k tomu, abych mohl maximálně ovlivnit ze Senátu legislativu, je nejlepší být členem ústavně právního výboru. Tímto výborem prochází všechny zákony a ke všem tento výbor vydává stanoviska, případně i návrhy na změny a doplnění. Je takřka nemožné stát se členem takového výboru bez toho, aby vás tam delegoval nějaký klub. Platí nepsané dohody, že jednotlivé kluby mají nárok na poměrné členství v určitých výborech a orgánech sněmovny. Jako jedna osmdesátina Senátu bych měl nárok jedné osmdesátiny. Tedy nula. Jsem v Senátu proto, že lidé ode mne očekávají nějaké změny - že prosadím maximum z toho, co jsem během posledních let hlásal a případně slíbil. Abych mohl cokoli prosadit, musím maximalizovat svoji vyjednávací pozici - proto usiluji o (neplacené) místo alespoň řadového člena ústavně právního výboru - abych tu pozici získal, musím být členem nějakého senátního klubu, který mě navrhne (a samozřejmě většinová ČSSD to musí schválit).

Realita je prostá - bez spolupráce nic neprosadím

Budu muset jednat a spolupracovat se všemi senátory. Důvod je jediný - pokud chci prosadit to, co jsem slíbil, tak to neprohlasuji sám. Pro to, abych prosadil například zákon o hmotné a trestní odpovědnosti politiků a exekutivy či majetková přiznání od 20 mil. výše musím v Senátu získat minimálně senátory ČSSD, případně další - jinak mi jediný návrh neprojde. Ovšem není tu jen Senát - takže krom ČSSD musím získat i další strany, které zajistí většinu v Poslanecké sněmovně - i tady budu muset permanentně jednat se všemi poslanci, kteří projeví dobrou vůli navrhovaný zákon podpořit. Na jedné straně mi lidé nadávají, že jsem populista, protože prý slibuju nesplnitelné - na straně druhé vidím, že jsem špatný, když pro splnění svých slov dělám maximum.

Cíl nebyl být populární senátor, ale prosadit změny

Jak jsem psal už dřív, za sebou nemám žádnou stranu - ale budu vždy připravený a ochotný komunikovat se všemi, kterým jde o nějakou dobrou změnu. Protože kdybych v Senátu jen vykřikoval a hrál si na solitéra, je mi to houby platné a pak by skutečně platilo, že jsem populista, kterému je bližší popularita než vlastní výsledek práce. A já v Senátu nejsem, abych byl populární, ale abych odvedl svou práci co nejlépe a na maximum. To znamená, že se všemi ochotnými poslanci či vlivnými lidmi s výjimkou prokazatelných zločinců a gaunerů budu dnes a denně v kontaktu - budu s nimi jednat a hledat pro svoje návrhy podporu. Jiná cesta v demokracii nevede.

Rozumný člověk to, věřím, pochopí. Cíl nebyl a není být senátor, ale prosadit změny. A k tomu je chtěj nechtěj nutná maximální spolupráce - se všemi parlamentními stranami a subjekty - v PSP i Senátu. Jiná cesta není.

Autor: Tomio Okamura | pondělí 29.10.2012 15:04 | karma článku: 47.18 | přečteno: 131485x

Další články blogera

Tomio Okamura

Europarlament porušuje Úmluvy OSN

V debatě o kvótách nezazněla jedna zásadní věc. Rozhodnutí Evropského parlamentu o kvótách odporuje "Úmluvě o právním postavení uprchlíků”, kterou přijaly všechny členské země OSN.

6.11.2017 v 9:00 | Karma článku: 39.76 | Přečteno: 2227 | Diskuse

Tomio Okamura

Muslimský teror

Tak jako vždy také poslední muslimský teror v Londýně vyburcoval politiky, aby se předháněli ve slovech soustrasti a lítosti.

14.6.2017 v 13:29 | Karma článku: 44.13 | Přečteno: 4641 | Diskuse

Tomio Okamura

Odvolatelnost politiků

Přestože už stále víc lidí pochybuje o tom, že žijeme v demokracii, stále velmi málo lidí tuší, co to skutečná demokracie doopravdy je.

26.4.2017 v 12:27 | Karma článku: 40.81 | Přečteno: 2318 | Diskuse

Tomio Okamura

Arab může, Trump a Lucie Bílá nesmí

Svět se dnes rozdělil na ty, co stavějí ploty a na ty, co proti nim protestují. Ti, kdo chtějí plot - ať je to Donald nebo Lucie Bílá, jsou v očích mainstreamu odsouzeníhodní zločinci.

29.1.2017 v 14:00 | Karma článku: 49.31 | Přečteno: 38893 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Jídlo a jazykověda

Nežijeme abychom jedli, ale jíme, abychom žili, říká známé přísloví. V češtině najdete mnoho obratů rčení a přirovnání, která se jídla a poživatin nějak týkají, i když nejde právě o proces stravování.

18.11.2017 v 20:36 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 611 | Diskuse

Jana Slaninová

Zeman, Babiš, Bartoš a ti další, jsou osvícení!

A fakt nekecám. Už tolik času to mám možnost pozorovat. A to aniž bych o to zrovinka nějak stála. Mám i důkazy!

18.11.2017 v 17:40 | Karma článku: 12.92 | Přečteno: 531 | Diskuse

Lubomír Vít

Je křesťanství jenom pohádka?

To do nás vtloukali komunisté. Ve škole nás učili, že náboženství vzniklo aby ovládalo masy. Dokonce byla písnička, poručíme větru dešti,kdy má pršet a kdy vát.

18.11.2017 v 16:31 | Karma článku: 17.46 | Přečteno: 368 |

Mirka Švarcová

Mí prarodiče jsou pašáci!

Procházím se po domě, je ve mně malá dušička, je mi úzko. V tom domě jsem strávila celé svoje dětství. Krásné dětství. S babi a dědou v líbánkách i hádkách, ale vždy s nimi byla ve finále velká legrace.

18.11.2017 v 15:37 | Karma článku: 24.63 | Přečteno: 549 | Diskuse

Pavel Vrba

Horor, co povstal z mlžného oparu.

K tomu, když si ještě pomyslím, že k tomu došlo vlastně díky mé vlastní iniciativě. Ach jo. Na druhou stranu, zase kdyby k tomu nedošlo, neuvědomil bych si, jaké existuje propojení mezi jízdou autem v mlze, úklidem a nákupem.

18.11.2017 v 14:15 | Karma článku: 10.67 | Přečteno: 233 | Diskuse
VIP
Počet článků 147 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 79959

Mám moravsko-japonsko-korejský původ (maminka pochází z Bystřice pod Hostýnem ve Zlínském kraji, tatínek z Japonska), žiju více než 35 let v České republice a žil jsem v dětství také necelých 10 let v Japonsku. Jsem zastáncem přímé demokracie, tedy systému přímé odpovědnosti politiků vůči občanům a zároveň větší možnosti přímého zapojení občanů do ovlivňování veřejného dění. Jsem předsedou parlamentního Hnutí Svoboda a Přímá demokracie (SPD) www.spd.cz https://www.facebook.com/hnutispd

https://www.facebook.com/tomio.cz

https://twitter.com/tomio_cz

www.tomio.cz

http://www.japafoods.cz/Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.