Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Změňme politický systém! Chtějme přímou demokracii!

18. 12. 2012 8:30:30
Ve vzduchu je změna. Začínám tomu vážně věřit. Vždyť už i jistý pan Jan Fischer dnes opakuje doslova moje výroky, že je se současným stavem „hrubě nespokojen“. To je jasné znamení, že i ti největší bázlivci větří a přidávají se k rostoucí většině. Nejslabší články politického establishmentu opouštějí potápějící se loď.

Změny? A jaké? Přímé volby všech

Příčinou většiny problémů v naší zemi je úpadek morálky a s ní spojené odpovědnosti. Morálku lidem jen tak nezvedneme. V každém případě jsou ale velmi jednoduché cesty, jak pozvednout odpovědnost.

Přímá volba poslanců i starostů

U politiků by to mělo být přece jasné. Měli by být přímo odpovědní voličům, občanům. Se vším všudy. To znamená, že by měli být přímo voleni, nikoli se prodírat do parlamentu přes nečitelné stranické kandidátky. A nejen poslanci, ale také starostové a hejtmani. Starostové si dnes a denně stěžují, jak jsou závislí na křehkých obecních koalicích. Nedají kšeft, znelíbí se a jsou ze dne na den odvoláni. To stabilitě v obci nepřispívá a samozřejmě to povzbuzuje uplácení zastupitelů například výhodnými kšeftíky pro známé.

Připomíná Vám to něco?

Ale jistě - stejně tak jsou křehké vládní koalice. Vládní posty se rozdělují nikoli podle schopností a odbornosti, ale podle toho, kdo má jaký vliv a jak lukrativní post si v koalici vyhandluje. Vím, že odborníci nejsou v módě. Každý politik a politolog bude tvrdit, že ministerstva přece musí řídit politici, protože jejich nastavení je politická záležitost - ideová. Ale houby. Zaprvé politici ani dnes už některá ministerstva neřídí. Paní ministryně kultury, učitelky ze základní školy, si vážím jako slušné dámy. Ale proboha, ona není politik! Prostě zčista jasna uspěla na kandidátce, stala se poslankyní a vzápětí ministryní. Gross a Langer byli bytostnými politiky, ale jejich účinkování na vnitru má katastrofální následky pro policii ještě dnes. A Kubice? Ten je sice stejně špatný ministr jako jeho parťák Langer, ale zase není politik.

Cestou ke stabilní vládě je prezident

Samozřejmě je jasné, že vláda by měla být jak stabilní, tak mít vizi. A mít šanci svou vizi realizovat. I toto řeší přímá volba - přímá volba prezidenta, který sestavuje vládu. Prezidenta, jemuž jeho vize vyhrají volby a který sestaví, věřím, špičkový tým. Jistě i tady může být klientelismus. Věřte však, že daleko menší, neboť takového prezidenta nebudou vydírat ani frakce jeho strany, ani jeho koaliční partneři. Pokud jde o mne, na místo ministrů bych vybíral ve veřejných výběrových řízeních špičkové manažery profesionály. A nebál bych se ani zahraničních specialistů - představte si mít v týmu zesnulého vizinonáře Applu Steva Jobse nebo nějakou světovou ekonomickou špičku jako je Milton Friedman. Lidé tohoto typu nemají vazby na místní mafie - nemají potřebu krást - jejich cíl je být skutečně úspěšný a prospěšný. A to je i můj cíl.

Kontrola

To nejlepší ze sebe lidé vydávají jako olivy - pod tlakem. Proto musí být každý přímo volený politik také přímo odvolatelný. Ekonom Pavel Kohout to ve svém návrhu ústavy (v knize Úsvit) řeší elegantně - každého politika je možné odvolat v referendu. Aby byl odvolán, musí pro odvolání hlasovat vždy více voličů, než kolik jich stačilo ke zvolení. Aby se tento akt nezneužíval k opakovaným referendům, je možné o odvolání hlasovat nejdříve rok po zvolení. A pokud referendum politika neodvolá, pak lze opět hlasovat nejdříve za rok. Podle mého názoru by počet poslanců bylo možné snížit na stejný počet, jako je senátorů, to znamená z 200 na 81.

Takový systém je nesmírně stabilní a veskrze demokratický

Parlament schvaluje zákony - navrhované poslanci, senátory, vládou či prezidentem. Vládne vláda sestavená přímo voleným prezidentem. A nade vším mají kontrolu občané - ti mohou v referendu odvolat poslance, senátora i prezidenta, ale také případně zákon.

Tohle vše je samozřejmě nejprve k diskuzi. Ale ta diskuze už začít musí a musíme se posunout dál. První krok je zákon o referendu.

Autor: Tomio Okamura | úterý 18.12.2012 8:30 | karma článku: 47.02 | přečteno: 73636x

Další články blogera

Tomio Okamura

Europarlament porušuje Úmluvy OSN

V debatě o kvótách nezazněla jedna zásadní věc. Rozhodnutí Evropského parlamentu o kvótách odporuje "Úmluvě o právním postavení uprchlíků”, kterou přijaly všechny členské země OSN.

6.11.2017 v 9:00 | Karma článku: 39.76 | Přečteno: 2227 | Diskuse

Tomio Okamura

Muslimský teror

Tak jako vždy také poslední muslimský teror v Londýně vyburcoval politiky, aby se předháněli ve slovech soustrasti a lítosti.

14.6.2017 v 13:29 | Karma článku: 44.13 | Přečteno: 4641 | Diskuse

Tomio Okamura

Odvolatelnost politiků

Přestože už stále víc lidí pochybuje o tom, že žijeme v demokracii, stále velmi málo lidí tuší, co to skutečná demokracie doopravdy je.

26.4.2017 v 12:27 | Karma článku: 40.81 | Přečteno: 2318 | Diskuse

Tomio Okamura

Arab může, Trump a Lucie Bílá nesmí

Svět se dnes rozdělil na ty, co stavějí ploty a na ty, co proti nim protestují. Ti, kdo chtějí plot - ať je to Donald nebo Lucie Bílá, jsou v očích mainstreamu odsouzeníhodní zločinci.

29.1.2017 v 14:00 | Karma článku: 49.31 | Přečteno: 38893 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Jídlo a jazykověda

Nežijeme abychom jedli, ale jíme, abychom žili, říká známé přísloví. V češtině najdete mnoho obratů rčení a přirovnání, která se jídla a poživatin nějak týkají, i když nejde právě o proces stravování.

18.11.2017 v 20:36 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 611 | Diskuse

Jana Slaninová

Zeman, Babiš, Bartoš a ti další, jsou osvícení!

A fakt nekecám. Už tolik času to mám možnost pozorovat. A to aniž bych o to zrovinka nějak stála. Mám i důkazy!

18.11.2017 v 17:40 | Karma článku: 12.92 | Přečteno: 531 | Diskuse

Lubomír Vít

Je křesťanství jenom pohádka?

To do nás vtloukali komunisté. Ve škole nás učili, že náboženství vzniklo aby ovládalo masy. Dokonce byla písnička, poručíme větru dešti,kdy má pršet a kdy vát.

18.11.2017 v 16:31 | Karma článku: 17.46 | Přečteno: 368 |

Mirka Švarcová

Mí prarodiče jsou pašáci!

Procházím se po domě, je ve mně malá dušička, je mi úzko. V tom domě jsem strávila celé svoje dětství. Krásné dětství. S babi a dědou v líbánkách i hádkách, ale vždy s nimi byla ve finále velká legrace.

18.11.2017 v 15:37 | Karma článku: 24.63 | Přečteno: 549 | Diskuse

Pavel Vrba

Horor, co povstal z mlžného oparu.

K tomu, když si ještě pomyslím, že k tomu došlo vlastně díky mé vlastní iniciativě. Ach jo. Na druhou stranu, zase kdyby k tomu nedošlo, neuvědomil bych si, jaké existuje propojení mezi jízdou autem v mlze, úklidem a nákupem.

18.11.2017 v 14:15 | Karma článku: 10.67 | Přečteno: 233 | Diskuse
VIP
Počet článků 147 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 79959

Mám moravsko-japonsko-korejský původ (maminka pochází z Bystřice pod Hostýnem ve Zlínském kraji, tatínek z Japonska), žiju více než 35 let v České republice a žil jsem v dětství také necelých 10 let v Japonsku. Jsem zastáncem přímé demokracie, tedy systému přímé odpovědnosti politiků vůči občanům a zároveň větší možnosti přímého zapojení občanů do ovlivňování veřejného dění. Jsem předsedou parlamentního Hnutí Svoboda a Přímá demokracie (SPD) www.spd.cz https://www.facebook.com/hnutispd

https://www.facebook.com/tomio.cz

https://twitter.com/tomio_cz

www.tomio.cz

http://www.japafoods.cz/Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.