Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Změna

26. 02. 2013 8:30:30
Stále více lidí se mě ptá, kdy už založím stranu. No, tak toho se asi nedočkáme. Nemám ambici být ani předsedou strany a už vůbec ne být premiérem. Být premiér nebo ministr je podle mého velmi zodpovědná funkce. Musíte mít připravený tým lidí schopných skutečně a dobře pracovat. Tým lidí, kteří mají v dané oblasti představu, co chtějí dělat, případně co chtějí či nechtějí měnit. Vést stranu je velmi těžká věc, zvlášť když z prostých lidských důvodů ani za tento dlouho a těžce sestavovaný tým nikdy nemůžete zcela ručit.

Nemám ambici řídit vše a kecat do všeho. Opravdu. Samozřejmě mám jisté představy, ale v současném politickém systému jsou nerealizovatelné. Bezesporu bych si uměl představit na jednotlivých ministerstvech schopné odborníky nebo manažery, ale žádný z nich není tím, koho by do vlády jmenovaly parlamentní strany. Představte si, že by finance či hospodářství vedl renomovaný ekonom. To je v našich krajích věc nevídaná. Nebo že by obranu vedl někdo erudovanější než chemik, lékař či amatérská zpěvačka.

V současném systému musíte vládnout v koalici a uplatit koaliční partnery nějakým ministerským bydlem. A na to bidlo si sedne stranický funkcionář, který svému předsedovi drží pod krkem nějakou stranickou frakci. A své místečko musí mít i předseda - ať už je odborník na cokoli či na nic - ministrem musí být i kdyby šindele padaly.

Takovou vládu bych tedy rozhodně řídit nechtěl prostě proto, že se řídit nedá. Jak chcete řídit pana Kalouska, když ovládá Finančně analytický útvar, který má pod dohledem všechny finanční transakce v zemi, a kdykoli kohokoli může nebo nemusí sestřelit z jakéhokoli bydla.

Vzpomeňme, že první ránu dostal Vondra, jen co začal zkoumat čachry Kalouskovské party na ministerstvu obrany. Kýval se sice déle, ale spadl tak jako tak. Tím nesnižuji jeho odpovědnost za Promopro. Jako vždy je pozoruhodný nepoměr mezi nepostiženými megatunely a postiženým "tunýlkem", což ostatně i běžní občané pociťují denně.

Ostatně i Bárta se musel poroučet, jen co sáhl na desetiletí prověřené kšefty velkých stavebních firem napojených na velké strany.

A je to tristní, když víme, že Bárta ani Vondra osobně nic neukradli. Jen cosi neuřídili a jsou z nich teď největší političtí špinavci. Neobhajuji je, ale v kontrastu s tím se na obraně rozkradly miliardy, ale lidé odpovědní - od Kalouska po paní Parkanovou - jsou stále ve fóru.

Tohle rozum nebere a plést se do takové politiky se mi rozhodně nechce. Jsem zkažený z mnohaleté práce pro nadnárodní firmu, kde se prostě na manažerskou funkci najme schopný manažer, který, dokud má výsledky, pracuje, a když je nemá, tak letí.

A ať nikdo neargumentuje tím, že jde o politické funkce. Principem našeho ústavního pořádku by mělo být důsledné oddělení moci výkonné a moci zákonodárné. Politika, ta stranická, ať se dělá v parlamentu a ten ať určuje mantinely vládě, kde vládnou zkušení a zdatní profíci.

Představte si, že by obchodním či marketingovým šéfem Microsoftu nebyl nejlepší obchodník či markeťák, ale amatérský zástupce vlivné části akcionářů. To bychom se nejen počůrali smíchy, ale firma by šla brzy k ledu. Ne, že by v některých firmách takové pokusy nebyly, ale vždy končí špatně. Věřte mi.

Kupodivu v případě řízení státu, naší největší a zároveň také společné firmy, nás takový nesmysl nechává v pohodě. Tak já tedy v pohodě rozhodně nejsem.

Co s tím? Jediné reálné řešení je skutečně změnit politický systém tak, aby o kandidátech do parlamentu nerozhodovali kmotři prostřednictvím stranických kandidátek. A také aby budoucí šéf vlády mohl jmenovat ministrem toho, o kom si myslí, že je nejlepší, nikoli toho, koho mu nadiktují koaliční strany - tedy opět kmotři a parta kolem nich.

Je důležité, aby vláda - tedy exekutiva - byla skutečně oddělená od moci zákonodárné - tedy parlamentu. On tento princip tak nějak předpokládá jak Ústava ČR, tak Listina základních práv a svobod. Bohužel ústava je zpatlaná tak, že v tomto si protiřečí. Píše se tu: "Politické strany a politická hnutí, jakož i jiná sdružení jsou odděleny od státu“ a také" Lid je zdrojem veškeré státní moci; vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní". Což dává důvod se domnívat, že tyto tři pilíře - soudy, exekutiva a parlament - by měly být odděleny. Bohužel je tomu naopak - jsou velmi úzce propojeny (hlavně ty první dva), ovlivňují se a tím se naprosto paralyzují, neboť jsou závislé na sobě navzájem. A to je zlé, protože pokud je vláda přímo existenčně závislá na parlamentních stranách, je tu gigantický prostor k vydírání a nutnost neustále uplácet pro udržení stability vlády.

Daleko čistší by bylo, kdyby parlament pouze navrhoval a přijímal zákony a vláda vládla naprosto odděleně, to znamená vládu jmenovanou přímo voleným prezidentem. Těm, kdo se při této myšlence a pohledu na Hrad děsí, připomínám, že současně navrhuji zavést také přímou odvolatelnost takto vládnoucího prezidenta - to aby nám nezvlčil a byl nucený se chovat skutečně odpovědně. Věřte, že každý, kdo má nad sebou kontrolu a hrozbu vyhazovu, pracuje naprosto jinak, než ten, kdo má flek na celá léta jistý.

A také mějme na paměti to, že v demokraticky fungujícím systému by prezidentské volby zřejmě vypadaly jinak. Stěží by prošly manipulace, nezákonnosti a protiústavnosti jako při volbě poslední.

Ale zpět k meritu věci - stranu zakládat určitě nebudu. Ale když už jsem se do té politiky pustil a získal důvěru mnoha lidí, neustále přemýšlím, jak tu důvěru nejlépe využít pro dobro věci.

To, co mě napadá, vychází z toho, k čemu burcuji již léta – vy, přátelé a občané, vy, prosím, zakládejte v regionech své strany a hnutí. Jsem připraven Vás podpořit, pokud se shodneme alespoň na jediné principiální myšlence - na tom, že se v první fázi pokusíme prosadit zákon o referendu, ve kterém by se pak hlasovalo o změně ústavy a politického systému směrem k posílení přímé demokracie. Tedy přímé volby poslanců, hejtmanů, starostů, senátorů a prezidenta a možnost je také občanským referendem odvolat. Včetně prezidenta. Skutečné oddělení moci výkonné a zákonodárné tím, že vládu sestavuje přímo volený a referendem odvolatelný prezident.

Jednotné hnutí zastřešující iniciativy z regionů celé ČR má šanci udělat dobrý volební výsledek. Má šanci být silným hráčem, který výměnou za podporu koaliční vládě vyjedná odhlasování zákona o referendu.

Samozřejmě z výše uvedených důvodů odmítám, aby se takové hnutí samo účastnilo vlády a mělo nějaké ministry či jakékoli prebendy. Cílem není být ministrem, cílem je změnit nevyhovující politický systém. Vše ostatní - další desítky principiálních zákonů - po této změně přijde samo, každý z nás bude mít daleko větší šanci prosadit změny, o kterých myslí, že jsou třeba.

Autor: Tomio Okamura | úterý 26.2.2013 8:30 | karma článku: 43.70 | přečteno: 6908x

Další články blogera

Tomio Okamura

Europarlament porušuje Úmluvy OSN

V debatě o kvótách nezazněla jedna zásadní věc. Rozhodnutí Evropského parlamentu o kvótách odporuje "Úmluvě o právním postavení uprchlíků”, kterou přijaly všechny členské země OSN.

6.11.2017 v 9:00 | Karma článku: 39.76 | Přečteno: 2227 | Diskuse

Tomio Okamura

Muslimský teror

Tak jako vždy také poslední muslimský teror v Londýně vyburcoval politiky, aby se předháněli ve slovech soustrasti a lítosti.

14.6.2017 v 13:29 | Karma článku: 44.13 | Přečteno: 4641 | Diskuse

Tomio Okamura

Odvolatelnost politiků

Přestože už stále víc lidí pochybuje o tom, že žijeme v demokracii, stále velmi málo lidí tuší, co to skutečná demokracie doopravdy je.

26.4.2017 v 12:27 | Karma článku: 40.81 | Přečteno: 2318 | Diskuse

Tomio Okamura

Arab může, Trump a Lucie Bílá nesmí

Svět se dnes rozdělil na ty, co stavějí ploty a na ty, co proti nim protestují. Ti, kdo chtějí plot - ať je to Donald nebo Lucie Bílá, jsou v očích mainstreamu odsouzeníhodní zločinci.

29.1.2017 v 14:00 | Karma článku: 49.31 | Přečteno: 38893 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Jídlo a jazykověda

Nežijeme abychom jedli, ale jíme, abychom žili, říká známé přísloví. V češtině najdete mnoho obratů rčení a přirovnání, která se jídla a poživatin nějak týkají, i když nejde právě o proces stravování.

18.11.2017 v 20:36 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 611 | Diskuse

Jana Slaninová

Zeman, Babiš, Bartoš a ti další, jsou osvícení!

A fakt nekecám. Už tolik času to mám možnost pozorovat. A to aniž bych o to zrovinka nějak stála. Mám i důkazy!

18.11.2017 v 17:40 | Karma článku: 12.92 | Přečteno: 531 | Diskuse

Lubomír Vít

Je křesťanství jenom pohádka?

To do nás vtloukali komunisté. Ve škole nás učili, že náboženství vzniklo aby ovládalo masy. Dokonce byla písnička, poručíme větru dešti,kdy má pršet a kdy vát.

18.11.2017 v 16:31 | Karma článku: 17.46 | Přečteno: 368 |

Mirka Švarcová

Mí prarodiče jsou pašáci!

Procházím se po domě, je ve mně malá dušička, je mi úzko. V tom domě jsem strávila celé svoje dětství. Krásné dětství. S babi a dědou v líbánkách i hádkách, ale vždy s nimi byla ve finále velká legrace.

18.11.2017 v 15:37 | Karma článku: 24.63 | Přečteno: 549 | Diskuse

Pavel Vrba

Horor, co povstal z mlžného oparu.

K tomu, když si ještě pomyslím, že k tomu došlo vlastně díky mé vlastní iniciativě. Ach jo. Na druhou stranu, zase kdyby k tomu nedošlo, neuvědomil bych si, jaké existuje propojení mezi jízdou autem v mlze, úklidem a nákupem.

18.11.2017 v 14:15 | Karma článku: 10.67 | Přečteno: 233 | Diskuse
VIP
Počet článků 147 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 79959

Mám moravsko-japonsko-korejský původ (maminka pochází z Bystřice pod Hostýnem ve Zlínském kraji, tatínek z Japonska), žiju více než 35 let v České republice a žil jsem v dětství také necelých 10 let v Japonsku. Jsem zastáncem přímé demokracie, tedy systému přímé odpovědnosti politiků vůči občanům a zároveň větší možnosti přímého zapojení občanů do ovlivňování veřejného dění. Jsem předsedou parlamentního Hnutí Svoboda a Přímá demokracie (SPD) www.spd.cz https://www.facebook.com/hnutispd

https://www.facebook.com/tomio.cz

https://twitter.com/tomio_cz

www.tomio.cz

http://www.japafoods.cz/Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.