Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Novoroční projev“ Tomia Okamury 2014

1. 01. 2014 14:03:07
Vážení spoluobčané, je těžké bilancovat minulost, protože nikdy nevíme doopravdy, jaká byla a co skutečně přináší do budoucna. Mnozí lidé v posledních letech stále častěji opakují:„Máme se nejlíp, jak jsme se kdy měli“. V mnoha ohledech mají pravdu. Většina z nás má kde bydlet, nehrozí nám masové popravy, máme ústavně danou svobodu slova, parlamentní demokracii, u výslechu je zakázané mučení, dýmějový mor i hladomor nás už léta míjejí velkým obloukem a našli bychom ještě spoustu příjemného. Na počátku minulého století přišel Albert Einstein s myšlenkou, že vše je relativní a že vždy závisí na souvislostech, na tom, co s čím poměřujeme. Já říkám: „Máme se skutečně z pohledu historie našeho národa dobře, ale určitě se nemáme tak, jak bychom se mít doopravdy mohli.“

Máme spoustu dobrých statistik a reálných výsledků. Ale kdo chce vidět, tak vidí i druhou stranu mince. Máme svobodu slova, ale když něco řeknete, nikdo Vám stejně nenaslouchá. Máme takzvaně svobodná média, která ale z velké části svobodu slova pojala jako svobodu překrucovat realitu, lhát, pomlouvat a na skandálech taky řádně vydělávat.

V posledních letech máme nejvyšší hrubý domácí produkt (HDP) v historii našeho národa, za posledních 40 let se zpětinásobil počet bytů či domů volných ihned k nastěhování, nejvyšší je také průměrná mzda i důchod. Obchody jsou přecpané k prasknutí statisíci druhy zboží.

Jenže k nejvyššímu HDP máme také nejvyšší daně v dějinách. Nikdy v dějinách nebyli lidé státem tak olupováni jako dnes. Olupováni doslova. Protože pokud něco pod pohrůžkou násilí vezmu a nevrátím, pak je to loupež. A stát velkou část z toho, co sebere svým občanům, nevrací. Je to ještě horší - on sám nejen že tvrdě trestá, když někdo peníze včas řádně nevydá, ale on sám dluží stamiliony firmám a živnostníkům za odebrané služby a zboží. V roce 1989 jsme měli přebytek rozpočtu 280 miliard a to byly trochu jiné peníze než dnes. Dnes jsme zřejmě okolo 1800 miliard v mínusu.

Máme "vysokou" průměrnou mzdu, ale většina zaměstnanců na ni nedosáhne a navíc máme přes 550 000 oficiálně nezaměstnaných - tedy těch, co mají nárok na podporu v nezaměstnanosti, přičemž lidí bez práce je reálně nejméně o 150 000 víc - tedy téměř tři čtvrtiny milionu lidí oficiálně nepracují. Roste rekordně počet nezaměstnaných mladých lidí. Naše republika má šestkrát víc heren a kasin než zbytek EU dohromady. Zahraniční kapitál vlastní většinu klíčových firem a je ze 40 % kontrolován z daňových rájů. Jen kvůli nelegálním únikům mizí z České republiky kolem 140 miliard nezdaněných korun. Podle propočtů washingtonské Global Financial Integrity se tak v absolutních číslech řadíme na dvacátou příčku na světě a jsme na tom hůř než dvakrát větší ekonomika Egypta. V Evropské unii máme úniky nejvyšší. Příznačné je, že pan Kalousek jako ministr financí tento problém v médiích bagatelizoval a popíral. Když se podíváme, že v daňových rájích sídlí i sponzoři politiků, např. firmy pana Bakaly, kruh se uzavírá. O známé slabosti politických kruhů k hazardnímu průmyslu není třeba ani psát - i tam je viditelná stopa pana Kalouska a jeho kumpánů.

Statisticky sice už 20 let rostou důchody, sociální dávky i platy, ale velké části obyvatel se snižuje koupěschopnost. Co to s sebou nese? Extrémně roste zadlužení těch nejchudších. Exekuce přivádí stále víc lidí do neřešitelné dluhové pasti, která je možná až do konce života vyloučila z normální společnosti. V posledních letech tu máme stále rostoucí trend sebevražd, přičemž roste podíl těch, kteří se zabíjí kvůli ekonomické situaci. Roste počet sebevražd u starých lidí. Přes 10 % dětí dnes potřebuje péči psychiatra a jejich počet každý rok roste. Roste agresivita, násilí mezi dětmi, násilí i směrem ke starší generaci.

Ostatně oběti nejsou jen lidé. Za posledních dvacet let zmizelo nebo bylo nenávratně zničeno víc kulturních památek než za celé období nacismu a komunismu - hospodářské škody vzniklé na území ČSR po 2. světové válce byly vyčísleny (v dnešních cenách) na 1 bilion 351 miliard Kč (tehdy 360 miliard Kč), přičemž zmizelé národní jmění od roku 1989 odhadují odborníci na více jak 4 násobek hospodářské ztráty ČSR za druhé světové války.

Samozřejmě počet obětí násilných trestných činů se nedá srovnávat s žádným obdobím totality. Vlna zločinu a násilí zaplavila po sametové revoluci i nás.

Velká část zločinců se do vězení nikdy nedostala a velkou část těch, co tam byli, prezident Klaus před rokem propustil a další zločince zprostil soudních procesů a vyšetřování.

Vytvořili jsme si umělý svět pohádek o demokracii - svět vzletných slov, které se dodnes míjejí se skutečností. Demokracie v tom, co nám bylo propagováno, spojovala pojmy pravda, spravedlnost, láska, svoboda. Ke skutečné demokracii je ale potřeba hlavně morálka a odpovědnost. Nikdy není tak zle, aby nemohlo být lépe.

K okamžitému zlepšení stačí pro začátek jen pár principiálních změn. Vraťme našemu životu morálku, dejme odpovědným odpovědnost. Nevěřme elitám, když nám tvrdí, že jsme hloupí na to, abychom to zvládli sami. Nevím o nikom, aby byl takový hlupák a nechal rozkrást veřejný majetek v takovém rozsahu, v jakém se to povedlo našim vyvoleným. Nevím o nikom z občanů, který by dovolil tak bezuzdné tunelování fondů, tak bezuzdné rabování státních firem. 10 milionů dolních nevyvolených má výhodu v tom, že je nejde všechny podplatit. A že v jejich rozhodování nakonec převýší společný zájem nad zájmem jakékoli elity. A o to jde. Máme-li se mít dobře všichni, musíme pracovat dobře a pro všechny. Jde to, jen je třeba k tomu ty odpovědné neodpovědné "dokopat".

Přeji Vám všechno nejlepší do nového roku.

Tomio Okamura

Dosavadní „Novoroční projevy“ Tomia Okamury:

2013: http://okamura.blog.idnes.cz/c/313625/Novorocni-projev-Tomio-Okamury-2013.html

2012: http://okamura.blog.idnes.cz/c/238848/Okamuruv-Novorocni-projev-2012.html

2011: http://okamura.blog.idnes.cz/c/170950/Novorocni-projev-Tomia-Okamury-2011.html

Autor: Tomio Okamura | středa 1.1.2014 14:03 | karma článku: 41.04 | přečteno: 7075x

Další články blogera

Tomio Okamura

Europarlament porušuje Úmluvy OSN

V debatě o kvótách nezazněla jedna zásadní věc. Rozhodnutí Evropského parlamentu o kvótách odporuje "Úmluvě o právním postavení uprchlíků”, kterou přijaly všechny členské země OSN.

6.11.2017 v 9:00 | Karma článku: 39.76 | Přečteno: 2227 | Diskuse

Tomio Okamura

Muslimský teror

Tak jako vždy také poslední muslimský teror v Londýně vyburcoval politiky, aby se předháněli ve slovech soustrasti a lítosti.

14.6.2017 v 13:29 | Karma článku: 44.13 | Přečteno: 4641 | Diskuse

Tomio Okamura

Odvolatelnost politiků

Přestože už stále víc lidí pochybuje o tom, že žijeme v demokracii, stále velmi málo lidí tuší, co to skutečná demokracie doopravdy je.

26.4.2017 v 12:27 | Karma článku: 40.81 | Přečteno: 2318 | Diskuse

Tomio Okamura

Arab může, Trump a Lucie Bílá nesmí

Svět se dnes rozdělil na ty, co stavějí ploty a na ty, co proti nim protestují. Ti, kdo chtějí plot - ať je to Donald nebo Lucie Bílá, jsou v očích mainstreamu odsouzeníhodní zločinci.

29.1.2017 v 14:00 | Karma článku: 49.31 | Přečteno: 38893 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Jídlo a jazykověda

Nežijeme abychom jedli, ale jíme, abychom žili, říká známé přísloví. V češtině najdete mnoho obratů rčení a přirovnání, která se jídla a poživatin nějak týkají, i když nejde právě o proces stravování.

18.11.2017 v 20:36 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 611 | Diskuse

Jana Slaninová

Zeman, Babiš, Bartoš a ti další, jsou osvícení!

A fakt nekecám. Už tolik času to mám možnost pozorovat. A to aniž bych o to zrovinka nějak stála. Mám i důkazy!

18.11.2017 v 17:40 | Karma článku: 12.92 | Přečteno: 531 | Diskuse

Lubomír Vít

Je křesťanství jenom pohádka?

To do nás vtloukali komunisté. Ve škole nás učili, že náboženství vzniklo aby ovládalo masy. Dokonce byla písnička, poručíme větru dešti,kdy má pršet a kdy vát.

18.11.2017 v 16:31 | Karma článku: 17.46 | Přečteno: 368 |

Mirka Švarcová

Mí prarodiče jsou pašáci!

Procházím se po domě, je ve mně malá dušička, je mi úzko. V tom domě jsem strávila celé svoje dětství. Krásné dětství. S babi a dědou v líbánkách i hádkách, ale vždy s nimi byla ve finále velká legrace.

18.11.2017 v 15:37 | Karma článku: 24.63 | Přečteno: 549 | Diskuse

Pavel Vrba

Horor, co povstal z mlžného oparu.

K tomu, když si ještě pomyslím, že k tomu došlo vlastně díky mé vlastní iniciativě. Ach jo. Na druhou stranu, zase kdyby k tomu nedošlo, neuvědomil bych si, jaké existuje propojení mezi jízdou autem v mlze, úklidem a nákupem.

18.11.2017 v 14:15 | Karma článku: 10.67 | Přečteno: 233 | Diskuse
VIP
Počet článků 147 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 79959

Mám moravsko-japonsko-korejský původ (maminka pochází z Bystřice pod Hostýnem ve Zlínském kraji, tatínek z Japonska), žiju více než 35 let v České republice a žil jsem v dětství také necelých 10 let v Japonsku. Jsem zastáncem přímé demokracie, tedy systému přímé odpovědnosti politiků vůči občanům a zároveň větší možnosti přímého zapojení občanů do ovlivňování veřejného dění. Jsem předsedou parlamentního Hnutí Svoboda a Přímá demokracie (SPD) www.spd.cz https://www.facebook.com/hnutispd

https://www.facebook.com/tomio.cz

https://twitter.com/tomio_cz

www.tomio.cz

http://www.japafoods.cz/Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.