Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Migrace

20. 02. 2014 10:30:00
Když politici mluví o výsledku posledního švýcarského referenda, které žádá zrušit dohodu o svobodě pohybu s EU a zpřísňuje imigraci, zapomínají ve svaté kritice na jednu zásadní věc - Švýcarsko je samostatná země, země, kde si o sobě sami rozhodují její občané, Švýcaři. A občané v principu jen rozhodli, že se vrátí pravidla, která ve Švýcarsku donedávna platila a politici je zrušili na základě dohod s EU. Kromě jiného musí vláda zajistit, aby při obsazování volných pracovních míst dostávali přednost vždycky Švýcaři.

Naše úřady v České republice hlásí rekordní nárůst žádostí cizinců o udělení českého občanství. Podle nového zákona se pětinásobně snížili poplatky, značná část cizinců žádajících o občanství nemusí prokazovat znalost češtiny a českých reálií a dokonce ani nemusí prokazovat za celou dobu jejich pobytu v ČR, že neokrádali stát na daních, clu či dalších poplatcích. V Senátu jsem byl vloni jediný, kdo proti tomuto novému zákonu veřejně protestoval a navrhl i dva konkrétní pozměňovací návrhy – avšak zůstal jsem osamocený.


Je opravdu nutné občanství „automaticky“ rozdávat každému, kdo si o ně řekne? Nejsem xenofob - naopak – jsem rád, že se tady lidem líbí. Kdo si najde legální práci a je zároveň pro naši zemi přínosem, ať tu klidně pracuje - ale proč hned (resp. po několika málo letech) občanství? Každý cizinec má přece občanství své mateřské země a nechápu proč se vzdávat občanství své vlasti. I bez českého občanství tu může cizinec v současnosti na tzv. povolení k pobytu podnikat, pracovat, plnohodnotně žít – samozřejmě pakliže dodržujete pravidla.


On je tu vlastně důvod pro takový nárůst žádostí cizinců o české občanství jediný - automatický nárok na všechny sociální vymoženosti pro nové občany. Udělením občanství však stát ztrácí poslední možnost, jak množství a kvalitu cizinců na našem území regulovat, což je ale podle mého názoru například v současné době rekordní nezaměstnanosti českých občanů potřeba – nejprve přece musí stát pomoci zajistit pracovní místa a sociální jistoty pro naše občany a až potom se eventuálně postarat o cizí.

Evropou se valí vlna sociální turistiky a řešením vůbec není udělování azylů, sociálních dávek a občanství na běžícím pásu. To je přece naopak ten motiv, který vlnu sociálních imigrantů ještě zvýší. Žádný stát na světě nemá nekonečné možnosti uživit neohraničený počet přistěhovalců.

Ani občané EU by při migraci do jiné země EU neměli mít nárok na žádné sociální dávky v hostitelské zemi - měli by mít povinnost žádat o ně tam, kde jsou občany. Ve své domovské rodné zemi. Odpadla by drtivá většina sociálních emigrantů, která se dnes hrne například do Velké Británie.

Není to nic nového, za Rakouska i za první republiky tu fungoval systém takzvaného domovského práva - každá obec se musela starat o své občany - a když třeba v Praze dělal někdo neplechu, žebral nebo kradl nebo jen nepracoval a neměl za co žít, poslali ho šupem do jeho domovské obce a ta měla povinnost se o svého občana postarat. Což mimochodem také nebylo zadarmo - bydlení měli chudí občané v pastoušce sice zadarmo, ale o jídlo se jim starali střídavě sousedé - ten kdo si jídlo bral, musel za něj danému sousedovi odvést práci. A samozřejmě tu byla práce pro obec - pastva obecního dobytka, údržba a oprava cest, práce na obecním poli. Nikdo hlady neumřel, ale nikdo také nedostal nic zadarmo. A pravda, nikdo se nemusel cítit jako žebrák, protože každý si svoje "sociální" dávky řádně odpracoval.

Nejen Švýcaři, Němci, Britové, ale také my musíme vytvořit takový cizinecký (imigrační) zákon, který bude stát na kvalifikaci, prokazatelné schopnosti přistěhovalců se skutečně integrovat, bude pružně reflektovat situaci na českém trhu práce, bude přísně posuzovat práci načerno či delikty, kterých se cizinec na našem území dopustí, přičemž občanství – což je v podstatě již nevratný akt - by se mělo poskytovat skutečně jen ve velmi výjimečných případech. I u nás by mělo začít pravidlo, že přednost by měl mít na pracovním trhu občan České republiky a teprve po té cizinec. Sice to je již nyní takto jakoby nastavené, ale ve skutečnosti se pravidla vinou děravých a nepružných zákonů obchází.

Máme rekordní nezaměstnanost, nízké důchody a náš stát nemá peníze tedy ani na to, aby se postaral o své vlastní občany, natož o cizí.

Co je platné, když vlády dávají daňové prázdniny zahraničním investorům, kteří u nás vytváří pracovní místa, která ovšem dnes z velké části obsadili Poláci, Vietnamci, Mongolové či Bulhaři. To je přece postavené na hlavu a správně by příjemce veřejné podpory nebo veřejné zakázky měl mít naopak povinnost zaměstnat výhradně české občany. Bezesporu to znamená i vyšší mzdy - ale když se podíváte na zisky těchto nadnárodních firem, pak je zcela zřejmé, že zdroje na mzdy pro dělníky jsou.

Autor: Tomio Okamura | čtvrtek 20.2.2014 10:30 | karma článku: 42.93 | přečteno: 6278x


Další články blogera

Tomio Okamura

Krásný nový rok

Vážení přátelé, drazí spoluobčané, novoroční zamyšlení tradičně bilancují uplynulý rok a zamýšlí se nad budoucností.

1.1.2018 v 9:00 | Karma článku: 41.29 | Přečteno: 2128 | Diskuse

Tomio Okamura

Krásné vánoční svátky

Vážení přátelé, milé dámy a pánové, přeji vám všem krásné Vánoční svátky. Vánoce většina z nás považuje za nejkrásnější a největší sváteční období v roce.

23.12.2017 v 16:56 | Karma článku: 47.48 | Přečteno: 5572 | Diskuse

Tomio Okamura

Europarlament porušuje Úmluvy OSN

V debatě o kvótách nezazněla jedna zásadní věc. Rozhodnutí Evropského parlamentu o kvótách odporuje "Úmluvě o právním postavení uprchlíků”, kterou přijaly všechny členské země OSN.

6.11.2017 v 9:00 | Karma článku: 41.83 | Přečteno: 2697 | Diskuse

Tomio Okamura

Muslimský teror

Tak jako vždy také poslední muslimský teror v Londýně vyburcoval politiky, aby se předháněli ve slovech soustrasti a lítosti.

14.6.2017 v 13:29 | Karma článku: 44.44 | Přečteno: 4935 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Dluh je nejhorší druh chudoby

Tuto moudrost před mnoha lety vyslovil jeden americký bankéř a ekonom, přesto na nás dnes ze všech stran útočí reklamy na snadné půjčky, Mít dluhy je dneska vlastně normální, kdo je nemá není IN.

19.3.2018 v 17:16 | Karma článku: 17.23 | Přečteno: 697 | Diskuse

Tomáš Kubín

Vezměte si na ně právníka. Nebo hůl.

Zkoušeli jste se někdy probít textem pojistných podmínek? Také jste se cítili ztraceni jako v labyrintu? Také vás to znechutilo a přemýšleli jste, proč je to tak složité a dlouhé a proč to ty pojišťovny dělají?

19.3.2018 v 11:24 | Karma článku: 22.74 | Přečteno: 547 |

Michal Sabó

Pes přítel člověka?

Minulý týden otřásl médii případ mladíka z Prachatic, který sdílel na internetu video, jak týrá svého psa. Video šokovalo nejednoho člověka, a zažehlo mezi lidmi velikou vlnu nenávisti.

19.3.2018 v 10:14 | Karma článku: 33.55 | Přečteno: 1851 | Diskuse

Helena Vlachová

Našli moji rádcové? Našli? Našli?

V souvislosti s výletem pana Mynáře a Nejedlého do Číny mě napadá přirovnání "Jak za krále Klacka." Tak to na mě působí

19.3.2018 v 6:04 | Karma článku: 27.54 | Přečteno: 715 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Demokratické volby jako generální pardon

Přívrženci vítězů voleb stále hlásají: volby byly svobodné a demokratické, tak by měl každý respektovat jejich výsledky a nesnažit se je změnit, leda až při dalších volbách. A já se ptám: Proč okřikují svobodné projevy lidí?

18.3.2018 v 21:38 | Karma článku: 25.18 | Přečteno: 698 | Diskuse
VIP
Počet článků 149 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 78964

Mám moravsko-japonsko-korejský původ (maminka pochází z Bystřice pod Hostýnem ve Zlínském kraji, tatínek z Japonska), žiju více než 35 let v České republice a žil jsem v dětství také necelých 10 let v Japonsku. Jsem zastáncem přímé demokracie, tedy systému přímé odpovědnosti politiků vůči občanům a zároveň větší možnosti přímého zapojení občanů do ovlivňování veřejného dění. Jsem předsedou parlamentního Hnutí Svoboda a Přímá demokracie (SPD) www.spd.cz https://www.facebook.com/hnutispd

https://www.facebook.com/tomio.cz

https://twitter.com/tomio_cz

www.tomio.cz

http://www.japafoods.cz/

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.