Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zákon proti zlodějnám začal politiky děsit

13. 05. 2014 8:15:00
Na stávající schůzi Sněmovna zamítla návrh zákona Úsvitu o jasné osobní, hmotné a trestní odpovědnosti vrcholných politiků a všech, kteří hospodaří s veřejnými penězi či majetkem. PROTI hlasovali nejen poslanci celé vládní koalice ČSSD, ANO, KDU-ČSL, ale přidali se k nim i poslanci TOP09, ODS a KSČM. Náš návrh zákona zcela jednoduše ukládá všem zástupcům státu povinnost hospodařit se svěřeným majetkem s péčí řádného hospodáře. Náš zákon již před měsícem odmítla koaliční vláda ČSSD, ANO, KDU-ČSL se zdůvodněním, že prý je zbytečný, protože už tu všichni povinnost řádně hospodařit mají. A abych byl spravedlivý, ve Sněmovně kromě všech poslanců Úsvitu našli odvahu hlasovat pro náš zákon ještě čtyři poslanci ANO a dva poslanci KSČM. Všichni ostatní poslanci všech parlamentních stran se podřídili diktátu svých stran a návrh odmítly, takže neprošel. Zvláště mne to mrzí u hnutí ANO – vždyť oni přece také slibovali, stejně jako Úsvit, že budou měnit politiku a stát k lepšímu.

Připomeňme si fakta: za celých 24 let nebyl ve spojitosti s porušením povinnosti řádně hospodařit se svěřeným majetkem obviněn, stíhán, natož odsouzen ani jeden vrcholový politik.Znamená to dvě věci. Buď všichni hospodařili naprosto bez chyby, nebo něco smrdí. Naši politici, naše vlády nechali rozkrást a zničit majetek ne v řádu miliard, ale bilionů. Mimochodem, například podle památkářů se za poslední dvacetiletí nenávratně zničilo víc historických památek než za celou světovou válku a 40 let socialismu dohromady. Nemluvě o zničených fabrikách jako Jawa, ČZ, Tesla, Poldi, Zetor a další. To, co šlo, je dávno za hubičku v cizích rukách, viz Prazdroj aj. Za to měli nejen sedět, až zčernají, ale hlavně nadosmrti platit jak mourovatí naši neodpovědní odpovědní.

Namísto toho nám obrgangsteři jako pan Kalousek a spol. měli drzost tvrdit, že společnost zadlužili, či - jak říkají - prožrali na sociálních dávkách a důchodech důchodci, matky, rodiny s dětmi a další vyžírkové. A nejen to, kolega Kalousek nechal při obhajobě ministryně Parkanové zpracovat analýzu, která skutečně říká, že Parkanová není odpovědná za předraženou zakázku na letouny CASA, protože neporušila žádnou zákonnou povinnost. Připomeňme, že Kalousek vymyslel například to, že ministerstvo obrany nesmí (!!!) nakupovat zbraně přímo, ale musí (!!!) si na to najmout soukromou firmu (nejlépe kamarády Hávy). Samozřejmě, vojákům a úředníkům by se z miliard zbytečně roztočila hlava, zatímco Háva s Kalouskem jsou na nějaké penězovody zvyklí.

Také Sobotka se nám zatím zvesela směje, protože nikdo neposuzuje jako trestný čin to, že prosazoval prodej podílu v OKD v hodnotě zhruba 30 miliard za 3,5 miliardy komplicům svého kámoše. Připomeňme také, že k dnešnímu dni vytáhl pan Bakala podle dostupných informací z OKD více než 40 miliard, a to má ještě většinu majetku k dispozici. Vedle toho mu náš milý premiér Sobotka nasypal dalších 650 milionů jako výpalné za to, že nepošle horníky z Paskova na dlažbu dnes, ale až za dva roky.

Je třeba říct, že by za peníze, o které Sobotka s kumpány stát okradli, mohli žít horníci do smrti jako lordi. Život je pes, a tak si jako lordi žijí jen naši milí kumpáni Sobotka, Pokorný a Bakala.

V čem je zakopaný pes? Například starostové nebo statutární orgány firem tuto povinnost peče řádného hospodáře ze zákona mají a na základě této povinnosti jsou také mnozí starostové a jednatelé každoročně za nehospodárnost a způsobené škody stíhání a souzeni.

Pokud jde o další správce cizího majetku, pak je tu potíž. Dosavadní právní úprava hospodaření s majetkem státu má dva paragrafy, které se odpovědnosti věnují.

Paragraf 14 říká, že majetek musí být využíván účelně a hospodárně. Tuto povinnost ovšem stanoví pro příslušnou organizační složku, nikoliv pro jednotlivce.

Paragraf 47 zase ukládá příslušným fyzickým osobám povinnost provádět svou činnost s odbornou péčí a postupovat podle tohoto zákona a dalších právních předpisů. Jednotlivci mají přímo nařízenou odbornou péči, avšak péči spravovat majetek hospodárně přímo nemají - je jim nařízena pouze v rámci povinnosti pro organizační složky. Chybí tu tedy přímá individuální odpovědnost.

Jak jsem už zmínil, v kauze paní Parkanové vytáhl pan ministr Kalousek na obhajobu předraženého a nekompetentního nákupu letadel za miliardy posudek Ústavu státu a práva, který říkal, že ministryně neměla zákonnou povinnost zjišťovat si, kolik letouny CASA obvykle stojí. Nemusela tudíž ani vědět, zda je pro armádu nakupuje předražené. Vnímáte tu absurdní logiku? Ministr odpovědný za resort nemusí sledovat, zda nakupuje zbytečně a předraženě? Na co tam pak taková ... budu slušný, "paní", je? Aby si zpívala častušky s Honzou Vyčítalem a kladla věnce? Samozřejmě, ministr jako nemyslící, poslušný statista je pro Kalouska a jeho kšefty ideální. To, co je ovšem zásadní, je, že tuto paní nelze stíhat pro trestný čin porušení povinností při správě cizího majetku, neboť podle současného výkladu zákona neporušila uloženou ani smluvně převzatou důležitou povinnost při opatrování nebo správě cizího majetku. Právníci s tím mohou polemizovat a právem - ovšem faktem zůstává, že policejní a soudní praxe je taková, že ti, kdo nemají zákonem přímo uloženou povinnost spravovat majetek s péčí řádného hospodáře, prostě stihaní za nehospodárnost nejsou.

Jako Úsvit jsme udělali maximum: zákon jsme napsali a řádně ve Sněmovně předložili, teď je to tak trochu i na Vás, na občanech. Podpořte nás, milí přátelé, protože věřte, že bez vašeho křiku většina poslanců nezvedne ruku pro zákon, který by jim zcela jasně stanovil povinnost spravovat veřejný majetek hospodárně.

Mimochodem, víte, proč také nesměl projít zákon o referendu? Jistěže, jeden z prvních zákonů, který by občané odhlasovali, by se bezesporu týkal přímé odpovědnosti politiků za svěřený majetek. A také jejich odvolatelnosti.

A tady se shodnou partaje napříč Sněmovnou - demokracie ano, ale "vocaď pocaď". Občané tu přece nejsou od toho, aby nám vládli. My v Úsvitu to ale prostě vidíme jinak.

Autor: Tomio Okamura | úterý 13.5.2014 8:15 | karma článku: 39.84 | přečteno: 3491x

Další články blogera

Tomio Okamura

Europarlament porušuje Úmluvy OSN

V debatě o kvótách nezazněla jedna zásadní věc. Rozhodnutí Evropského parlamentu o kvótách odporuje "Úmluvě o právním postavení uprchlíků”, kterou přijaly všechny členské země OSN.

6.11.2017 v 9:00 | Karma článku: 39.76 | Přečteno: 2227 | Diskuse

Tomio Okamura

Muslimský teror

Tak jako vždy také poslední muslimský teror v Londýně vyburcoval politiky, aby se předháněli ve slovech soustrasti a lítosti.

14.6.2017 v 13:29 | Karma článku: 44.13 | Přečteno: 4641 | Diskuse

Tomio Okamura

Odvolatelnost politiků

Přestože už stále víc lidí pochybuje o tom, že žijeme v demokracii, stále velmi málo lidí tuší, co to skutečná demokracie doopravdy je.

26.4.2017 v 12:27 | Karma článku: 40.81 | Přečteno: 2318 | Diskuse

Tomio Okamura

Arab může, Trump a Lucie Bílá nesmí

Svět se dnes rozdělil na ty, co stavějí ploty a na ty, co proti nim protestují. Ti, kdo chtějí plot - ať je to Donald nebo Lucie Bílá, jsou v očích mainstreamu odsouzeníhodní zločinci.

29.1.2017 v 14:00 | Karma článku: 49.31 | Přečteno: 38893 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Jídlo a jazykověda

Nežijeme abychom jedli, ale jíme, abychom žili, říká známé přísloví. V češtině najdete mnoho obratů rčení a přirovnání, která se jídla a poživatin nějak týkají, i když nejde právě o proces stravování.

18.11.2017 v 20:36 | Karma článku: 14.06 | Přečteno: 611 | Diskuse

Jana Slaninová

Zeman, Babiš, Bartoš a ti další, jsou osvícení!

A fakt nekecám. Už tolik času to mám možnost pozorovat. A to aniž bych o to zrovinka nějak stála. Mám i důkazy!

18.11.2017 v 17:40 | Karma článku: 12.92 | Přečteno: 531 | Diskuse

Lubomír Vít

Je křesťanství jenom pohádka?

To do nás vtloukali komunisté. Ve škole nás učili, že náboženství vzniklo aby ovládalo masy. Dokonce byla písnička, poručíme větru dešti,kdy má pršet a kdy vát.

18.11.2017 v 16:31 | Karma článku: 17.46 | Přečteno: 368 |

Mirka Švarcová

Mí prarodiče jsou pašáci!

Procházím se po domě, je ve mně malá dušička, je mi úzko. V tom domě jsem strávila celé svoje dětství. Krásné dětství. S babi a dědou v líbánkách i hádkách, ale vždy s nimi byla ve finále velká legrace.

18.11.2017 v 15:37 | Karma článku: 24.64 | Přečteno: 549 | Diskuse

Pavel Vrba

Horor, co povstal z mlžného oparu.

K tomu, když si ještě pomyslím, že k tomu došlo vlastně díky mé vlastní iniciativě. Ach jo. Na druhou stranu, zase kdyby k tomu nedošlo, neuvědomil bych si, jaké existuje propojení mezi jízdou autem v mlze, úklidem a nákupem.

18.11.2017 v 14:15 | Karma článku: 10.67 | Přečteno: 233 | Diskuse
VIP
Počet článků 147 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 79959

Mám moravsko-japonsko-korejský původ (maminka pochází z Bystřice pod Hostýnem ve Zlínském kraji, tatínek z Japonska), žiju více než 35 let v České republice a žil jsem v dětství také necelých 10 let v Japonsku. Jsem zastáncem přímé demokracie, tedy systému přímé odpovědnosti politiků vůči občanům a zároveň větší možnosti přímého zapojení občanů do ovlivňování veřejného dění. Jsem předsedou parlamentního Hnutí Svoboda a Přímá demokracie (SPD) www.spd.cz https://www.facebook.com/hnutispd

https://www.facebook.com/tomio.cz

https://twitter.com/tomio_cz

www.tomio.cz

http://www.japafoods.cz/Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.