Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První výročí založení hnutí Úsvit

19. 06. 2014 18:30:00
V tento den před rokem oficiálně vzniklo registrací na ministerstvu vnitra hnutí Úsvit přímé demokracie. Čtyři měsíce po založení se toto hnutí dostalo do Poslanecké sněmovny - bez sponzorů, bez kmotrů a po kampani z bezkonkurenčně nejmenším rozpočtem ze všech parlamentních stran. To byl unikátní rekord.

Komentátoři rádi zdůrazňují, že se vytrácí ideály a strany nemají vize. To, co platí o většině politických stran, ovšem neplatí o Úsvitu a je smutné, že to dodnes média nechtějí vidět. Úsvit vlastně vznikl jen kvůli jasné myšlence a silné politické vizi změny politického systému ze stávající stranické oligarchie na skutečnou demokracii, v níž hlavní a kontrolní slovo mají občané, nikoliv kmotři a stranické sekretariáty.


Páteří našeho programu byly a jsou zcela zásadní principy:

Zákon o obecném referendu

Hmotná a trestní odpovědnost politiků

Odvolatelnost politiků

Konec zvyšování daní


Dnešní den je tím, kdy bychom měli bilancovat, co jsme za ten uplynulý rok udělali.

Analyzovali jsme příčiny politických krizí a ekonomických problémů v České republice a přišli s řešením, kterým je systémové zvýšení odpovědnosti odpovědných posílením demokracie v zemi, a to prostřednictvím přímé demokracie. Na toto téma jsme na počátku loňského roku napsali studii a vydali ji knižně pod titulem "Umění přímé demokracie". Inspirací nám kromě jiného byly dvě zásadní knihy, a to "Stát ve třetím tisíciletí" od lichtenštejnského knížete Hanse Adama II. a kniha "Úsvit" českého ekonoma Pavla Kohouta. Na těchto myšlenkách jsme založili politické hnutí a během čtyř měsíců jsme ho dostali do Poslanecké sněmovny.

Hned na začátku jsme v Poslanecké sněmovně předložili zákon o obecném referendu, a to v takové podobě, aby bylo možné hlasovat například o zvyšování daní, o odvolatelnosti politiků či zrušení Senátu. Takové referendum by v praxi mělo reálný význam a vrátilo by občanům vládu a kontrolu nad vlastní zemí. Tento návrh jsme předjednali se stranami budoucí koalice i opozice, přičemž budoucím vládním stranám jsme v duchu našeho volebního slibu nabídli podporu výměnou za pomoc s prosazením zákona o referendu.
Myšlenka na nevládní koalici s námi narazila na odpor v části ČSSD, ale zásadní je, že referendum se nakonec - poprvé v dějinách - dostalo do programu české vlády. Nikdo snad není tak naivní, aby věřil, že staří političtí matadoři po dvacetiletém odporu najednou po referendu a demokracii zatoužili. Politici ovšem shodně vycítili společenskou poptávku po mnoha tématech, která přinesli zástupci Úsvitu.


Pokud se kdokoliv bude ptát, co Úsvit za půl roku v Parlamentu vykonal, když mu ostatní strany vytrvale blokují návrhy zákonů, pak je odpověď lehká: ano, návrhy Úsvitu pod hlavičkou Úsvitu neprocházejí, ale protože jsou to návrhy správné, tak si je ostatní strany přisvojují a věřme, že nakonec po kosmetických změnách projdou.
Navrhli jsme změnu exekučního řádu spočívající v zavedení teritoriality, což by ukončilo byznys s dluhy a snížilo tlak na zvyšování takzvaných přísudků. Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že tento princip bude prosazovat taky.
Předložili jsme novelu zákona o DPH navrhující změnu v podobě platby DPH až po zaplacení faktury, což by ukončilo zcela protiústavní praxi, kdy lidé musí platit daň z příjmu, který neměli, a naopak podvodníci, kteří neplatí, dostávají vratky daně za faktury, které nezaplatili. Tady se vláda tvářila odmítavě, ale podle našich expertů je princip platný v ČR proti standardům Evropské unie, takže vláda nakonec bude muset ustoupit a přestat okrádat okradené.
Předložili jsme novelu zákona o státní sociální podpoře, ve které jsme navrhovali, aby se příspěvek na bydlení logicky odvíjel od místně obvyklého nájmu a nikoliv od počtu lidí v bytě či ubytovně. Jak víte, dnes je ve Sněmovně další varianta našeho návrhu s podporou napříč stranami.
Předložili jsme také novelu zákona o spotřebitelském úvěru, ve které jsme jasně stanovili, jaký je nejvyšší legální úrok u půjček - tady jsme, pravda, narazili na tvrdý odpor bankovní lobby, ale vzhledem k tomu, že jde o Evropský standard, stejně tomu lichváři a banky v budoucnu neuniknou.
Každý z našich návrhů vychází ze zkušeností a praxe v sousedních civilizovaných zemích i z přirozené spravedlnosti, proto se nebojíme, že se nakonec neprosadí. Jen musíme vytrvat proti odporu lobbistů a některých stranických struktur.

Zákon o referendu, který jsme předložili, byl například doslovným zněním návrhu ČSSD – pouze jsme upravili parametry. Přesto byl zákon odmítaný pod falešnými záminkami - ministr pro lidská práva v přímém přenosu řekl, že je zákon o referendu paskvil, ale na otázku, zda zákon četl a ví, že to je vlastně návrh ČSSD, musel nakonec přiznat, že ne. Ministr lhal, a to s jediným cílem - dehonestovat a poškodit návrh, který by posílil demokracii v naší zemi. U politika možná běžná věc, ale u ministra pro lidská práva by to mělo být přeci jen zarážející.

Myšlenky přímé demokracie jsou staré tisíce let a i v České republice se je přes dvacet let snažili mnozí idealisté prosazovat. Všechna čest všem těmto průkopníkům.

Přínos Úsvitu je v tom, že se nám podařilo tyto myšlenky zvednout ze země a postavit je politikům a veřejnosti přímo před oči. Samozřejmě mohlo být lépe - média, politici, právníci, ekonomové či politologové si mohli všimnout, že tu někdo přináší zcela zásadní změny politického systému a mohla začít celospolečenská diskuse o tom, že systém, ve kterém žijeme, není skutečnou demokracií, ale polodemokratickým systémem, kde vládne stranická oligarchie. A že tyto systémy po celé planetě vedou ke krizím, korupci a oslabování demokratických prvků. A že jediným řešením je posilování demokracie - tedy kontrolní a výkonné moci občanů.

To, že taková diskuse nevznikla, neznamená, že nezačne. To, že se politici demokracii s osobní vymahatelnou odpovědností brání zuby nehty, a to zprava i zleva, neznamená, že v budoucnu demokracie nezvítězí. V tomto ohledu pro nás platí tlustá čára za minulostí - na prosazování demokracie jsme ochotní spolupracovat s kýmkoliv, s politiky, odborníky i s novináři, a budeme vděční za každou pomocnou ruku. Koneckonců nejde a nikdy nepůjde o Úsvit, ale o veřejný zájem všech občanů a obyvatel naší země.

Do politiky šlo hnutí Úsvit s cílem změnit politický systém, oslabit diktaturu stranických elit, a proto jsme nikdy neměli a nemáme cíl stát se klasickou politickou stranou. V momentě, kdy se hnutí nadšenců změní ve standardní partaj, která bojuje o volební výsledky, nastává konec ideálům. Na druhou stranu jsme vděční za nadšené idealisty v celé republice, kteří se chtějí na změnách a jejich prosazování podílet. V jednotlivých okresech a krajích proto zakládáme kluby hnutí Úsvit, které se stanou budoucí členskou základnou.

Letos na podzim uspořádáme celorepublikový kongres Úsvitu přímé demokracie, na kterém se sejdou členové regionálních klubů, členové našeho grémia, poslanci a další členové hnutí Úsvit.

V této souvislosti připravujeme spolu s renomovanými experty v jednotlivých oborech lidské činnosti podrobný ekonomicko - politický program, v němž představíme naše názory a návrhy na řešení v co nejširším spektru a jednotlivá témata programu pak budeme diskutovat jak na kongresu, tak i s nejširší veřejností.

Autor: Tomio Okamura | čtvrtek 19.6.2014 18:30 | karma článku: 27.01 | přečteno: 1219x

Další články blogera

Tomio Okamura

Europarlament porušuje Úmluvy OSN

V debatě o kvótách nezazněla jedna zásadní věc. Rozhodnutí Evropského parlamentu o kvótách odporuje "Úmluvě o právním postavení uprchlíků”, kterou přijaly všechny členské země OSN.

6.11.2017 v 9:00 | Karma článku: 39.76 | Přečteno: 2227 | Diskuse

Tomio Okamura

Muslimský teror

Tak jako vždy také poslední muslimský teror v Londýně vyburcoval politiky, aby se předháněli ve slovech soustrasti a lítosti.

14.6.2017 v 13:29 | Karma článku: 44.13 | Přečteno: 4641 | Diskuse

Tomio Okamura

Odvolatelnost politiků

Přestože už stále víc lidí pochybuje o tom, že žijeme v demokracii, stále velmi málo lidí tuší, co to skutečná demokracie doopravdy je.

26.4.2017 v 12:27 | Karma článku: 40.81 | Přečteno: 2318 | Diskuse

Tomio Okamura

Arab může, Trump a Lucie Bílá nesmí

Svět se dnes rozdělil na ty, co stavějí ploty a na ty, co proti nim protestují. Ti, kdo chtějí plot - ať je to Donald nebo Lucie Bílá, jsou v očích mainstreamu odsouzeníhodní zločinci.

29.1.2017 v 14:00 | Karma článku: 49.31 | Přečteno: 38893 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Jídlo a jazykověda

Nežijeme abychom jedli, ale jíme, abychom žili, říká známé přísloví. V češtině najdete mnoho obratů rčení a přirovnání, která se jídla a poživatin nějak týkají, i když nejde právě o proces stravování.

18.11.2017 v 20:36 | Karma článku: 14.06 | Přečteno: 611 | Diskuse

Jana Slaninová

Zeman, Babiš, Bartoš a ti další, jsou osvícení!

A fakt nekecám. Už tolik času to mám možnost pozorovat. A to aniž bych o to zrovinka nějak stála. Mám i důkazy!

18.11.2017 v 17:40 | Karma článku: 12.92 | Přečteno: 531 | Diskuse

Lubomír Vít

Je křesťanství jenom pohádka?

To do nás vtloukali komunisté. Ve škole nás učili, že náboženství vzniklo aby ovládalo masy. Dokonce byla písnička, poručíme větru dešti,kdy má pršet a kdy vát.

18.11.2017 v 16:31 | Karma článku: 17.46 | Přečteno: 368 |

Mirka Švarcová

Mí prarodiče jsou pašáci!

Procházím se po domě, je ve mně malá dušička, je mi úzko. V tom domě jsem strávila celé svoje dětství. Krásné dětství. S babi a dědou v líbánkách i hádkách, ale vždy s nimi byla ve finále velká legrace.

18.11.2017 v 15:37 | Karma článku: 24.64 | Přečteno: 549 | Diskuse

Pavel Vrba

Horor, co povstal z mlžného oparu.

K tomu, když si ještě pomyslím, že k tomu došlo vlastně díky mé vlastní iniciativě. Ach jo. Na druhou stranu, zase kdyby k tomu nedošlo, neuvědomil bych si, jaké existuje propojení mezi jízdou autem v mlze, úklidem a nákupem.

18.11.2017 v 14:15 | Karma článku: 10.67 | Přečteno: 233 | Diskuse
VIP
Počet článků 147 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 79959

Mám moravsko-japonsko-korejský původ (maminka pochází z Bystřice pod Hostýnem ve Zlínském kraji, tatínek z Japonska), žiju více než 35 let v České republice a žil jsem v dětství také necelých 10 let v Japonsku. Jsem zastáncem přímé demokracie, tedy systému přímé odpovědnosti politiků vůči občanům a zároveň větší možnosti přímého zapojení občanů do ovlivňování veřejného dění. Jsem předsedou parlamentního Hnutí Svoboda a Přímá demokracie (SPD) www.spd.cz https://www.facebook.com/hnutispd

https://www.facebook.com/tomio.cz

https://twitter.com/tomio_cz

www.tomio.cz

http://www.japafoods.cz/Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.