Budoucnost ekonomiky 21. století

25. 06. 2018 14:53:29
Klíčem k řešení ekonomických problémů je v prvé řadě zdravý selský rozum. Ekonomové a politici v celé Evropě předpovídají, že v důsledku automatizace seberou roboti lidem miliony pracovních míst.

A dodávají, že vznikne masa nezaměstnatelných a frustrovaných lidí, což podle mnohých povede k návratu komunismu - či jak uvedl šéf britské centrální banky, k myšlenkám Karla Marxe. Kupodivu se, byť nechtěně, nemýlí. Rozhodně ale nehrozí návrat normalizačního socialismu, jaký jsme zažili my v Československé socialistické republice. Podívejte se na video, co jsem řekl přítomných ekonomům, sociologům, politologům a dalším hostům.

Světový trend, který je za dveřmi, je opak centralismu, který praktikovali a rozšiřovali po staletí Habsburkové, nacisté a následně komunisté, a dnes se tvrdě centralizovat snaží naši bruselští socialisté. Centralizace a globalizace je u konce s dechem. Nové technologie, ale také nové nákupní strategie vyhubí mezičlánky mezi výrobcem a uživatelem. Tzn., že lidé si např. nakoupí přes internet a nepotřebují prodavače.

Nejcitovanější český ekonom Milan Zelený o tom v posledních letech hodně píše a snaží se na to naše firmy připravit. Upozorňuje na to, že: "Ten, kdo konzumuje, bude komunikovat přímo s výrobcem, ať už si bude chtít obstarat jídlo, ledničku, nebo letenku. Zmizí globální firmy, jelikož se přestane převážet zboží z jednoho konce světa na druhý. Objeví se města nebo regiony, které levně vyprodukují většinu věcí potřebných k běžnému životu. Lokální vertikální farma dodá potraviny až do domu, třeba i návod na výrobu ledničky dostanete po internetu a necháte si ji na 3D tiskárně vytisknout. I auto se tak dá vyrobit. Dnešní běžné auto má až čtyřicet tisíc součástek, zatímco elektromobil — má dva tři moduly, lze ho tedy vytisknout mnohem snadněji. Číňané už 3D tisknou i obytné domy“.

Stejně tak by se měla decentralizovat energetika, tedy na maximum zdrojů na lokální místní úrovni. Ideál je, aby každý dům, případně obec, nebo město, či fabrika, byly energeticky soběstačné. Technologie na to máme a chybí nám jediné – vědomí, že to jde a jde to lehce.

Stát, politici i lobbisté a centralistické firmy nás totiž přesvědčují, že ekonomiku a celý náš život spasí centrální normy, centrální zdroje. Nebudou asi zmiňovat, jak jsme se stali ekonomickou kolonií západní Evropy s lacinou silou, kdy naše levná práce vydělává na trojnásobné důchody Němcům, nebo Francouzům. Cesta k normálu je začít se učit po všech směrech soběstačnosti. To, co je na místní úrovni.

Málokdo ví, že první skutečně globální firmou světa zastoupenou na všech obydlených kontinentech, byla česká firma Baťa. Pro mnohé to bude důkaz prospěšnosti globalizace, ale opak je pravdou. Baťovská filozofie byla přísně antiglobální. Ony boty globálně nevyváželi pouhé boty, ale vyváželi komplexní výrobní prostředky (tzv. průmyslová města) pro lokální výrobu všude po světě. Exportovali přes třicet „malých na maximu soběstačných Zlínů“.
K myšlence soběstačnosti je přivedla ekonomická krize během války. Najednou nebylo nic, peníze, jídlo, kůže a Baťové řešili dilema, zda propouštět a zavírat provozy, nebo něco vymyslet.

To co vymysleli, bylo geniální, jednoduché a účinné. Se zaměstnanci se dohodli, že práci zaplatí jídlem, nebo zbožím a současně se Baťové vrhli na zabezpečení soběstačnosti - od elektráren až po vlastní chov prasat, porážku a výrobu potravin. Zjistili, že malé soběstačné celky jsou ostrůvky jistoty právě pro okamžiky největších krizí, ale jsou výnosné i v čase prosperity.

A právě dnes je budování soběstačných lokálních celků aktuální a je dokonce perspektivní pro vývoz. Představte si města v Sýrii, ale i v Iráku a v celé Africe, kam bychom mohli vyvážet kompletní řešení. Od výroby elektrické energie, přes zpracování vody, až po zajištění potravinové soběstačnosti. A najednou tu máme i podpůrný lék na migrační krizi, protože z místa, kde se lidem dobře daří, lidé neprchají.

Profesor Milan Zelený pravidelně hovoří o mrtvém koni, kterého evropští politici bičují, ale který se už nikdy nezvedne. Ano, problém je v tom, že tak jako naši generálové, tak i politici, se vždy připravují na minulou válku. A obecně jsou slyšet hlasy, které varují, že změny vyvolají volání po extrémismu a ohrozí demokracii.

S tím musím souhlasit, jelikož bruselské evropské elity vidí řešení v jediném - v utahování šroubů, v byrokratizaci, v omezování svobody slova i svobody podnikat a žít podle svého. Pomalu ale každodenně zmenšují naše svobody, naši suverenitu ekonomickou i politickou, a ubírají i demokracii.

To je hloupá a extrémistická cesta do pekla znormalizované unifikované armády, bezprávních bezpohlavních otroků bez víry a národnosti.

Naše odpověď na takové cíle musí být pravý opak. Více svobody a demokracie v Evropě suverénních národů, které tvoří sebevědomé ženy a muži.

Autor: Tomio Okamura | pondělí 25.6.2018 14:53 | karma článku: 33.71 | přečteno: 1019x

Další články blogera

Tomio Okamura

Den osvobození od fašismu

Dnes je 8.května, ale v Československu od roku 1945 se slavil 9. květen jako den osvobození od fašismu.

8.5.2018 v 9:00 | Karma článku: 42.56 | Přečteno: 1861 | Diskuse

Tomio Okamura

Přeji Vám krásné velikonoční svátky

Velikonoce jsou velký křesťanský svátek, ale také je to čas velkých svátečních židovských dnů svátku Pesach. Velikonoční čas po prvním jarním dnu, byl navíc i velkým slovanským svátkem.

30.3.2018 v 9:00 | Karma článku: 34.67 | Přečteno: 779 | Diskuse

Tomio Okamura

Zfanatizovaný muslimský terorista

Ve Francii zemřel policista, který se vyměnil za rukojmí zadržované islámským teroristou. Zfanatizovaný muslim zabil tři nevinné lidi, než ho policie zabila.

29.3.2018 v 9:00 | Karma článku: 28.58 | Přečteno: 608 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Čelíme novým hrozbám a musíme na ně umět reagovat

Tisíc policistů posílí řady policie tak, jak to před několika týdny schválila vláda. Šest stovek rozšíří řady základní služby, zhruba 150 dalších čeká boj s kyberkriminalitou, terorismem, extremismem nebo finanční kriminalitou.

14.11.2018 v 22:30 | Karma článku: 5.65 | Přečteno: 171 | Diskuse

Jan Bartošek

Utíkat nebudeme

Třetí útok na české vojáky v Afghánistánu během několika málo týdnů opět otevřel téma, zda by se naši vojáci z těchto míst neměli stáhnout...

14.11.2018 v 15:07 | Karma článku: 10.91 | Přečteno: 421 | Diskuse

Kateřina Valachová

Osobní bankrot má být tlustá černá čára za minulostí

Nová podoba oddlužení se během pár dnů vydá z Poslanecké sněmovny do senátu. Je schválená, ale text je třeba upravit přesně podle toho, jak hlasování dopadlo. Je správná chvíle zhodnotit, jestli poslanci udělali dobrou práci.

13.11.2018 v 9:03 | Karma článku: 9.22 | Přečteno: 285 | Diskuse

Anna Gamanová

17. listopad na Kladně

Před třemi lety jsem si napsala krátkou poznámku, přibližně asi tohle- Slavili jsme 17. listopad na Kladně. Ale žádnou oslavu to moc nepřipomínalo. Chodili jsme vesměs prázdnými ulicemi.

13.11.2018 v 8:35 | Karma článku: 4.22 | Přečteno: 140 | Diskuse

Jaroslav Míth

Euro jako nástroj rozbíjející Evropu

Jsme součástí Evropy a chceme jí i být. Je v našem bytostném zájmu, aby evropské země prosperovaly, aby byly mezi nimi harmonické vztahy. K tomu však společná měna Euro založená jako politický projekt nepřispívá, spíš naopak.

13.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 21.76 | Přečteno: 416 | Diskuse
VIP
Počet článků 154 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 76463

Mám moravsko-japonsko-korejský původ (maminka pochází z Bystřice pod Hostýnem ve Zlínském kraji, tatínek z Japonska), žiju více než 35 let v České republice a žil jsem v dětství také necelých 10 let v Japonsku. Jsem zastáncem přímé demokracie, tedy systému přímé odpovědnosti politiků vůči občanům a zároveň větší možnosti přímého zapojení občanů do ovlivňování veřejného dění. Jsem předsedou parlamentního Hnutí Svoboda a Přímá demokracie (SPD) www.spd.cz https://www.facebook.com/hnutispd

https://www.facebook.com/tomio.cz

https://twitter.com/tomio_cz

www.tomio.cz

http://www.japafoods.cz/

Najdete na iDNES.cz